نمک ظرفشویی چیست و چه کاربردی دارد؟

به گزارش وبلاگ حامد، شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که نمک ظرفشویی چیست؟ نمک ماشین ظرفشویی فرآورده ای از کلرید سدیم کریستالی است که برای بازسازی مدار نرم کننده آب ماشین های ظرفشویی مورد استفاده قرار می گیرد.

نمک ظرفشویی چیست و چه کاربردی دارد؟

در بعضی از کشورهای اروپایی، ماشین های ظرفشویی دارای یک نر م نماینده آب داخلی برای خروج یون های کلسیم و منیزیم آب هستند. این دانه های درشت کلرید سدیم از مسدود شدن واحد نر م نماینده آب جلوگیری می نمایند.

توجه داشته باشید که استفاده نمک خوراکی به جای نمک ظرفشویی می تواند آسیب های جبرا ن ناپذیری را به دستگاه وارد کند.

اگر بر اثر استفاده نادرست از نمک ظرفشویی به دستگاه شما آسیب وارد شده است، می توانید با یاری تعمیرکاران حرفه ای وبلاگ حامد این مشکل را برطرف کنید، برای ثبت سفارش با شماره 1471 تماس بگیرید یا به صفحه خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی مراجعه کنید.

نکات کلیدی

 • اگر یک ماشین ظرفشویی دارای نرم نماینده آب داخلی باشد، مخزن مخصوصی در داخل ماشین ظرفشویی وجود دارد که در صورت لزوم نمک به آن اضافه می شود
 • نمک سنتی و خوراکی که برای آشپزی استفاده می شود را نمی توان در ماشین ظرفشویی استفاده کرد چون، نمک های خوراکی دارای عناصر متفاوتی هستند؛ اما نمک ماشین ظرفشویی دارای خلوص بالایی بوده و برای ماشین ظرفشویی فراوری و به کار برده می شود.

دلیل قرار دادن نمک در محفظه اصلی نمک ظرفشویی چیست؟

محفظه نمک ماشین ظرفشویی شما در پایین دستگاه، نزدیک فیلتر قرار گرفته است. برای یافتن آن باید قفسه زیرین ظرفشویی را خارج کنید و یک قیف کوچک به همراه ماشین ظرفشویی خود نیاز دارید تا از طریق آن از حل شدن نمک در سوراخ مطمئن شوید.

دقت کنید که نمک تا سطح آب داخل محفظه پر شود. اگر ماشین ظرفشویی مجهز به چراغ نشانگر نیست، بهتر است ماهانه یک بار نمک را پر کنید.

اگر نمک ظرفشویی در محفظه اصلی خود قرار بگیرد، با ظروف برخورد نخواهد داشت. هرگز نمک ظرفشویی را در محل دیگری غیر از محفظه اصلی نریزید؛ زیرا موجب آسیب دستگاه خواهد شد.

تعمیر ماشین ظرفشویی خود را به کارشناسان خبره وبلاگ حامد بسپارید.

 • نصب انواع ماشین ظرفشویی
 • نشت یابی و برطرف آب ریزی
 • جرم گیری ظرفشویی
 • تعویض و تعمیر قطعات
 • تعویض پمپ تخلیه

اعزام تعمیرکار ماشین ظرفشویی به محل

تعمیر ماشین ظرفشویی خود را به کارشناسان خبره وبلاگ حامد بسپارید.

 • نصب انواع ماشین ظرفشویی
 • نشت یابی و برطرف آب ریزی
 • جرم گیری ظرفشویی
 • تعویض و تعمیر قطعات
 • تعویض پمپ تخلیه

اعزام تعمیرکار ماشین ظرفشویی به محل

ویژگی برترین نمک ماشین ظرفشویی چیست؟

به هنگام خرید توجه کنید که مارک نمک ظرفشویی چیست؛ زیرا بعضی از انواع نمک ظرفشویی برندهای متفرقه محصولات نامرغوبی را عرضه می نمایند که به دستگاه آسیب می زند و باعث کدر شدن ظروف می شوند.

دقیقا نمی توان مطرح کرد که ویژگی برترین نمک ظرفشویی چیست اما می توان به شفافیت دانه های نمک و مقدار مناسب و ریزدانه های نمک اشاره نمود.

نمک ظرفشویی چیست؟

منظور از مقدار نمک ماشین ظرفشویی چیست و چقدر باید باشد؟

دستگاه ها اغلب چراغ نشانگر دارند که با روشن کردن دستگاه روشن می شود تا نمک ماشین ظرفشویی کم شود. اگر چراغ روشن نباشد، این معمولاً به این معنی است که دستگاه شما مقدار کافی نمک برای شستن بار دیگر ظروف دارد.

از لحاظ آنالیز مقدار نمک ماشین ظرفشویی دستگاه شما، اطمینان حاصل کنید که بسته بندی را مورد آنالیز قرار داده اید و آگاهی از مقدار نمک مورد نیاز خود دارید. ببه طور دقیق نمی توان معین کرد که مقدار مناسب نمک ظرفشویی چیست و چقدر است اما کار گیری یک فنجان مقدار گیری و یک قیف می تواند به مقدار گیری و تامین نمک ماشین ظرفشویی شما یاری کند.

به شما پیشنهاد می کنیم سطح نمک را تقریبا 1 سانتی متر پایین تر از جایی که در پوش تنظیم می شود قرار دهید تا با مصرف و پر کردن بیش از حد؛ عمر دستگاه خود را کوتاه ننموده باشید.

نمک ظرفشویی چیست؟

مزایای استفاده از نمک ظرفشویی چیست؟

سدیمی که در نمک ماشین ظرفشویی موجود است با ترکیب گلوله های رزینی، سختی آب را جذب می نماید. گلوله های رزینی و نمک ماشین ظرفشویی سختی را از بین می برند و باعث نرمی آب می شوند.

هنگامی که ذخایر سدیم موجود در گلوله های رزینی کم شدند، با اضافه کردن نمک ماشین ظرفشویی شاهد جذب بیشتری خواهید بود.

افزایش نمک ماشین ظرفشویی موجب کاهش آهک در دستگاه می شود. از طرفی شوینده ماشین ظرفشویی در آب نرم عملکرد بهتری دارد و باعث درخشندگی بیشتر ظروف می شود.

سختی آب و تأثیر نمک ظرفشویی چیست؟

وقتی نمک ها و مواد معدنی محلول در آب از مقدار استاندارد بیشتر باشد، آب دارای سختی است. شست وشو و آبکشی ظروف با آب سخت باعث ایجاد لک و رسوبات سفید رنگ بر روی ظروف می شود.

محاسبه رایگان هزینه نصب و تعمیر ماشین ظرفشویی!

برترین روش استفاده از نمک ظرفشویی چیست؟

 • رسیدن مواد لازم برای درست کار کردن ماشین ظرفشویی با روشن شدن چراغ ها انجام می شود. در این قسمت مراحل و چراغ ها را بیان می کنیم تا به چراغ نمک ماشین ظرفشویی برسیم:

  ○ در ابتدا ماشین ظرفشویی را روشن نموده و سپس یک عدد قرص در جا قرصی دستگاه قرار دهید و درب جا قرصی را ببندید.

  ○ در این مرحله آلارم دستگاه را آنالیز نموده و به نشانگر مایع جلادهنده و نمک ماشین ظرفشویی نگاهی بیندازید. به یاد داشته باشید اگر از قرص ظرفشویی فینیش کوانتوم فول در مرحله اول استفاده کردید نیازی به استفاده از نمک و مایع جلا دهنده نمی باشد.

  ○ در این مرحله اگر نشانگر مایع جلادهنده روشن بود، مایع ظرفشویی را اضافه کنید و اگر علامت S اختصاری روشن بود در این مرحله به نمک نیاز دارید.

  ○ پس توجه کنید که S چراغ نمک ظرفشویی در دستگاه است که اگر روشن بود باید مخزن نمک را پر نمایید.

نمک ظرفشویی چیست؟

نحوه ریختن نمک در ماشین ظرفشویی

برای استفاده از نمک ماشین ظرفشویی جای هیچ نگرانی نیست؛ در ادامه به صورت کاملا ساده و گام به گام شرح خوهیم داد که مراحل استفاده از نمک ظرفشویی چیست.

مرحله اول

خروج قفسه پایینی از دستگاه و یافتن مخزن نمک؛ البته در اغلب ماشین های ظرفشویی مخزن نمک در کف آن ها قرار گرفته است.

بنابراین ابتدا قفسه پایین را بردارید تا به مخزن نمک دسترسی داشته باشید.

به احتمال زیاد این مخزن در سمت راست یا چپ کف دستگاهتان باشد اما اگر وجود نداشت این احتمال وجود دارد که دستگاه شما نرم نماینده داخلی آب نداشته باشد.

نصب و تعمیر ماشین ظرفشویی با تیم وبلاگ حامد

مرحله دوم

در پوش مخزن را باز نموده و آب درون آن را چک کنید. مخازن نرم نماینده آب درپوش هایی دارند که پس از هر بار مصرف، باید محکم بسته شوند. این در پوش را باز نموده و آن را کنار بگذارید، اگر اولین بار است که قصد پر کردن مخزن نمک را دارید باید آن قدر داخل آن آب پر کنید تا بالای دهانه بالا بیاید.

نکته: بعد از اولین مصرف، واحد نرم نماینده شما باید همواره مقداری آب در خود داشته باشد پس در مراحل بعدی پر کردن مخزن نمک، نیازی به ریختن آب درون مخزن نیست.

نمک ظرفشویی چیست؟

مرحله سوم

توجه داشته باشید که درون مخزن دستگاهتان فقط از نمک ماشین ظرفشویی بهره ببرید نمک دریا و نمک خوراکی انواعی از نمک ها هستند اما مزایای نمک ماشین ظرفشویی را ندارند.

شاید این سوال مطرح شود که تفاوت نمک خوراکی با نمک ظرفشویی چیست؟ در واقع نمک خوراکی معمولا دارای مواد افزودنی است که نه تنها باعث نرمی آب نمی شود؛ بلکه سختی آب را بیشتر می نماید و علاو بر آن به لیل ریز دانه بودن ممکن است منافذ دستگاه را مسدود نماید.

مرحله چهارم

با استفاده از قیف، مخزن را از نمک پر کنید. معمولا زمانی که ماشین ظرفشویی را تهیه می کنید یک قیف مخصوص نمک برای راحتی کار شما همراه دستگاه قرار گرفته است.

به دلیل تنوع ماشین های ظرفشویی ما نیز شاهد مخازن نمک با ظرفیت های متنوعی هستیم. در نتیجه دستور دقیقی برای این فرآیند وجود ندارد. به دلیل وجود آب در مخزن نمک، محلولی از آب نمک در مخزن ایجاد می شود که سختی آب دستگاه شما را کنترل می نماید.

نکته: به کار بردن قیف، از ریختن و هدر رفتن نمک جلوگیری می نماید. توجه داشته باشید که قیف را بالای مخزن نگه دارید و درون آن فرو نکنید؛ چون خلاف این کار باعث مرطوب شدن دهانه قیف شده و در این فرآیند اختلال ایجاد می نماید.

مرحله پنجم

مرتب بودن از مهم ترین وجه های هر کاری است، بنابراین نمک های اضافی اطراف و داخل دستگاه را با یک پارچه نم دار تمیز کنید. به یاد داشته باشید نمکی که در دستگاه نرم نماینده می ریزید، هرگز به ظروف برخورد نمی نماید ولی ممکن است ظرف ها مقدار کمی طعم و مزه نمک بگیرند.

بیشتر بخوانید: 8 دلیل چشمک زدن چراغ های ظرفشویی

مرحله ششم

در پوش مخزن را مجدد ببندید و از محکم شدن آن اطمینان حاصل کنید زیرا اگر درپوش خوب بسته نشده باشد امکان دارد در حین فرآیند شست و شو باز شود و دچار شکستگی شود.

در جریان باشید که تهیه مجدد این درپوش ها کار آسانی نیست زیرا به تنهایی عرضه نمی شود پس خیلی مراقب آن ها باشید.

مرحله پایانی

قفسه پایینی را به حالت اولیه خود برگردانید و ماشین ظرفشویی را روشن کنید، زمانی که از بسته بودن درپوش مطمئن شدید اجازه دارید قفسه پایینی را مجددا داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید.

ماشین ظرفشویی را پر از ظروف کنید و مانند همواره آن را روشن کنید. پس از تمدید نمک داخل مخزن، نیازی به شست وشوی دستگاه به صورت خالی نیست.

اثرات مخرب عدم استفاده از نمک ظرفشویی چیست؟

گرفتگی جت های آب پاش ماشین ظرفشویی و تشکیل رسوب بر روی المنت های آن باعث کاهش بازده گرمایی، قدرت شویندگی، عمر و افزایش مصرف برق می شود.

املاح معدنی و سختی آب باعث ایجاد لکه سفید روی ظروف می شود؛ در نتیجه نمک مانند جرم گیری ماشین ظرفشویی مهم ترین اصل برای افزایش طول عمر و کاهش تعمیر دستگاه به شمار می رود.

سخن پایانی

در این مطلب به این موضوع پرداختیم که مزایای نمک ظرفشویی چیست و چه کاربردی دارد. به خاطر داشته باشید که پر کردن مخزن ماشین ظرفشویی به شما اطمینان می دهد که سختی آب از بین می رود و ظروف بعد از هر بار شست وشو پاکیزه و درخشان تر می شوند.

سوالات متداول

آیا قرص های همه کاره به تنهایی برای شست وشو کافی نیست و باز هم باید نمک ماشین ظرفشویی را به صورت جداگانه استفاده کرد؟

قرص های همه کاره دارای مقادیری از نمک برای یاری به پر کردن نرم نماینده آب هستند، ما همچنان توصیه می کنیم اگر می خواهید برترین نتیجه را داشته باشید، نمک ماشین ظرفشویی را بهره ببرید. اگر همواره از قرص ها استفاده میکنید، به احتمال زیاد ناچار خواهید نمک کمتری اضافه کنید، ولی همچنان ایده خوبی است. بعضی از ماشین های ظرفشویی دارای گزینه قرص ماشین ظرفشویی همه کاره هستند، ولی ما آن را توصیه نمی کنیم. دلیل مخالفتمان این است که نمک موجود در قرص اغلب برای محافظت از ظروف در برابر کدر شدن بیش از حد شستشو کافی نیست.

تفاوت نمک معمولی با نمک ماشین ظرفشویی چیست؟

این که بدانید نمک ماشین ظرفشویی چیست و از چند جهت با نمک سنتی تفاوت دارد دارای اهمیت است. دانه های نمک سفره ریز تر و کوچک تر است که در صورت استفاده می تواند منجر به مسدود شدن منافذ دستگاهتان شود. از جهت دیگر، نمک ماشین ظرفشویی غلیظ تر است و باعث اختلال در عملکرد ماشین ظرفشویی نمیشود. دیگر تفاوت مهم مربوط به ساختار شیمیایی آن ها است.

نمک ماشین ظرفشویی معمولاً از 100% کلرید سدیم و بدون هیچ افزودنی دیگری ساخته شده است، در حالی که نمک خوراکی حاوی ترکیبات ضد جوش مانند منیزیم است. مواد افزودنی که در نمک خوراکی وجود دارد ممکن است با اجزای مکانیکی ماشین ظرفشویی ناسازگاری داشته باشد یا باعث ایجاد لکه های آب سخت بر روی ظروف شود.

چه مقدار نمک در ماشین ظرفشویی بریزیم؟

ماشین های ظرفشویی مختلف و متنوع واحد های مقدار گیری متفاوتی خواهند داشت که مقادیر مختلف نمک را میپذیرند، در نتیجه هیچ مقدار گیری دقیقی برای این فرآیند وجود ندارد. نمک را داخل مخزن بریزید تا زمانی که کاملا پر شود، اما به روی خط آب نرسد. از آنجا که در مخزن؛ آب نیز وجود دارد، در حال ایجاد محلول آب نمک شور هستید.

منبع: آچاره

به "نمک ظرفشویی چیست و چه کاربردی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمک ظرفشویی چیست و چه کاربردی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید