احتمال ابتلای 15 میلیون نفر به کرونا در ایران

به گزارش وبلاگ حامد، عضو کمیته اپیدمیولوژی کرونا گفت: راستا انتقال ویروس در تابستان قطعا ادامه خواهد داشت و انتظار داریم اگر این راستا ادامه داشته باشد درصد مبتلایان از 15 میلیون نفر نیز ممکن است بالاتر برود.

احتمال ابتلای 15 میلیون نفر به کرونا در ایران

احسان مصطفوی، عضو کمیته اپیدمیولوژی کرونا و رئیس مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و باز پدید انستیتو پاستور در نشست خبری مجازی با وبلاگ حامد گفت: خوشبختانه در مقایسه با بسیاری کشور های پیشرفته و امریکایی میزان کشندگی بیماران کرونا در ایران کمتر است.

وی ادامه داد:یکی از عوامل کاهش کشندگی بیماری در ایران جوان بودن جمعیت است؛ به طوری که نیمی از جمعیت کشورمان کمتر از 30 سال دارند و، اما در بعضی کشور ها مانند اسپانیا این میانگین 45 سال است.

عضو کمیته اپیدمیولوژی کرونا اضافه نمود: مجاهدت های همکاران در حوزه درمان و نداشتن چالش جدی در این حوزه از علل دیگر پایین بودن میزان مرگ و میر در کرونا در کشور است.

مصطفوی بیان داشت: در هفته های اخیر فرایند تند صعودی در باره مبتلایان گزارش شده است و یکی از عوامل آن این است که میزان تست موارد مشکوک را افزایش دادیم و از حدود 10 هزار تست روزانه به 20 هزار تست رسانده ایم.

عضو کمیته اپیدمیولوژی کرونا در پاسخ به خبرنگار فارس در باره میزان ابتلا به کرونا در مردم کشور، گفت: مطالعات مختلفی اجرا شده است. در تهران مطالعه ای شد و از کارمندان مختلف ادارات در یکماه پیش انجام شد که تست 20 درصد افراد مثبت بود و در افرادی که برای بیماری دیگری به آزمایشگاه رفته بودند نیز 12 درصد تست کرونا مثبت بودند.

وی اضافه نمود: براساس مطالعات سازمان انتقال خون که در یک ماه پیش انجام شد، میزان بروز تجمعی در استان های با آمار مبتلایان بالا، 34 درصد، در استان های با آمار متوسط، 12 درصد و در استان های با آمار کم 4 درصد بوده است.

عضو کمیته اپیدمیولوژی کرونا یاداور شد: بر اساس مطالعاتی در تهران از جمعیت عمومی تهران 8 درصد موارد مثبت به کرونا بودند و اگر این تحقیقات و مطالعات را بپذیریم باید بگوییم بیش از 10 درصد میزان الودگی به کرونا داشته باشیم؛ البته شدت ابتلا در استان های مختلف متفاوت است.

مصطفوی متذکر شد: بر اساس این یافته ها شاید 15 میلیون نفر در کشور تجربه آلودگی به ویروس کرونا را داشته باشند و در طول این مدت مبتلا شده باشند، اما تست های سرولوژی خطا هایی دارد.

کرونا قدرت سرایت زیادی دارد

وی توضیح داد: درکل به نظر می رسد با بیماری روبرو هستیم که سرایت پذیری بالایی دارد، اما افرادی که خاتمه در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می دهدند افراد مسن و دارای بیماری زمینه ای هستند. انتخاب شهر ها با شرایط سفید و ... براساس میزان بیماران بستری است.

عضو کمیته اپیدمیولوژی کرونا درباره ناتوانایی در انجام تست بیشتر در کشور، گفت:هم تست سروولوژی و هم تست پی سی آر داریم و آنچه احتیاج داریم درباره تست مولکولی است و در بعضی آزمایشگاه ها استفاده می گردد. روزانه 20 هزار تست را می توانیم انجام دهیم و می توانیم این میزان را به 2.5 برابر برسانیم.

فعالیت 150 آزمایشگاه تشخیص کرونا

مصطفوی ابراز داشت: این افزایش انجام تست بر اساس سیاست های تعریفی است. روز 30 بهمن سال گذشته ما تنها 4 آزمایشگاه انجام تست داشتیم و روزانه صد ها تست انجام می شد. با تربیت نیروی انسانی و تجیزات لازم اکنون 150 آزمایشگاه تست را انجام میدهدو یک سوم آزمایشگاه های خصوصی نیز تست را انجام می دهند.

وی توضیح داد: با توجه به این موارد در روز های ابتدایی بیشتر تست ها اولا در بیماران بدحال انجام می شد، اما با افزایش آزمایشگاه انجام تست بیشتر شد و اکنون سیاست وزارتخانه این است که تمرکز بر افراد با ریسک بالا و مرگ باشد تا این افراد شناسایی شوند.

عضو کمیته اپیدمیولوژی کرون متذکر شد: اگر سیاست این باشد که افزایش تست داشته باشیم ما مشکل خاصی در مورد انجام تست نداریم.

انتظار افزایش مبتلایان به بیش از 15 میلیون نفر وجود دارد

مصطفوی اضافه نمود: در استان هایی که ابتدا بیشتر درگیر شدند مانند قم، گیلان، البرز، اصفهان و اینکه شواهدی میبینیم که درصد قابل توجهی از افراد در این مناطق به کرونا مبتلا شده باشند؛ در نتیجه ابتلا در آن ها رو به کاهش باشد. البته راستا انتقال ویروس در تابستان قطعا ادامه خواهد داشت و انتظار داریم اگر این راستا ادامه داشته باشد از میزان 15 میلیون نفر نیز درصد مبتلایان باز بالاتر برود.

کرونا از حشرات منتقل نمی گردد

وی ادامه داد: این موضوع پیش آگاهی است برای پاییز که چراکه درصد زیادی تری مبتلا شده اند و شاید در پاییز میزان کمتر باشد؛ ضمن اینکه شواهدی مبنی بر انتقال ویروس به وسیله حشرات وجود ندارد.

عضو کمیته اپیدمیولوژی کشوری کرونا گفت: اگر می توانستیم در روز های ابتدایی شیوع کرونا ظرفیت انجام تست را بالا می بردیم و بیماران سرپایی را شناسایی می شدند شاید اپیدمی ما فرق داشت و اکنون در یال نزولی اپیدمی بودیم.

مصطفوی اضافه نمود: درباره میزان فرایند بیماری بهتر است صرفا درباره بیماران بستری توجه کنیم. ما می گوییم از پیک اول عبورکردیم و الان تقریبا در مرحله ثبات هستیم و نوسان ثابتی در میزان مبتلایان و مرگ و میر داریم؛ اگر چه در مورد بستری ها نیز افزایش تدریجی بیماری را شاهد هستیم.

ورود به پیک های بعدی کرونا دور از ذهن نیست

وی ابراز داشت: دور از ذهن نیست پیک های بعدی داشته باشیم و، اما انتظار نداریم این میزان بشدت اواخر فروردین باشد. تحلیل دوم در این خصوص این است که بر اساس داده های بیماران مشاهده می کنیم پیک اولیه در اواسط فروردین و تقریبا در 2 ماه اخیر نوسان ملایمی در میزان مرگ داشته ایم و مرگ روزانه 50 تا 80 بیمار را داشتیم.

پیک اول کرونا را گذراندیم

عضو کمیته اپیدمیولوژی کشوری کرونا خاطر نشان کرد: این موضوع نیز موید این است که ما پیک اول را عبور کردیم و شاید پیک های بعدی را داشته باشیم و این مربوط به فرایند کرونا در کشور است، اما شاید تحلیل استانی دقیق تر از تحلیل شرایط کل کشور باشد.

مصطفوی اضافه نمود: شاید بعضی استان ها پیک دوم وسوم را دداشته باشند. تحلیل کمیته اپیدمیولوژی کرونا در هفته گذشته یعنی در هفته انتهایی به 17 خرداد انجام شد که در این گزارش اعلام شد بیماری کرونا تغییر مختصرصعودی در کشور داشته است، اما درباره 13 استان آذربایجان شرقی، هرمزگان، کردستان، قم، مرکزی، یزد، فارس، خراسان جنوبی، گلستان، همدان، کرمان و کهکیلویه در هفته منتهی به 17 خرداد فرایند صعودی وجود داشته و آغاز پیک اپیدمی داشته اند.

تهران و کرمانشاه فرایند ثبات با تغییر مختصر در کرونا دارند

وی اضافه نمود: در 7 استان شامل خوزستان، اصفهان، آذربایجان غربی، ایلام، چهارمحال بختیاری، خراسان رضوی و زنجان تغییر مختصرصعودی داشته اند. ضمن اینکه در استان های تهران و کرمانشاه فرایند ثبات با تغییرات مختصر دیده شد و خراسان شمالی، البرز، و سیستان و بولچستان نیز اخیر ا یک پیک اپیدمی را تجربه کردند.

عضو کمیته اپیدمیولوژی کشوری کرونا با بیان اینکه استان های لرستان، سمنان، قزوین، مازندران و گیلان با توجه به ناسازگاری داده ها امکان تحلیل فرایند اپیدمی نداشتند، بیان داشت: جامعه جهانی از 4 ماه پیش با شیوع کرونا بر اساس داده های چین درباره کرونا تحلیل داشت. ابتدا میزان کشندگی کرونا را 2 تا 3 درصد عنوان شد و افراد بدون علامت را 10 درصد اعلام کردند.

میزان مرگ کرونا کمتر از 3 دهم درصد

مصطفوی ابراز داشت: همچنین گفته شد هر فرد آلوده می تواند 2.5 نفر را مبتلا کند، اما اکنون میزان کشندگی کرونا کمتر از 2 درصد است و بر اساس مطالعات در آمریکا میزان کشندگی کمتر از 3 دهم درصد است. همچنین گفته میگردد که بیش از یک سوم جمعیت بدون علامت هستد. امروز سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام نموده که افراد بدون علامت نمی توانند انتقال دهنده کرونا باشند.

منبع: فرارو

به "احتمال ابتلای 15 میلیون نفر به کرونا در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال ابتلای 15 میلیون نفر به کرونا در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید