از فرایند صعودی کرونا و شرایط هشدار تا امکان برگشت محدودیت ها در بوشهر

به گزارش وبلاگ حامد، خبرنگاران/بوشهر بررسی آمار موارد روزانه بستری در استان بوشهر نشان از شرایط هشدار دارد که اگر این هشدار جدی گرفته نشود، آمار مرگ ومیر افزایش خواهد یافت، آن هم در شرایطی که فرایند کلی اپیدمی کرونا در کشور با تغییرات مختصر صعودی همراه است.

از فرایند صعودی کرونا و شرایط هشدار تا امکان برگشت محدودیت ها در بوشهر

روز گذشته سخنگوی وزارت بهداشت ضمن با اعلام شهرستان های قرمز و هشدار کرونا، موارد بروز و فوتی ناشی از این بیماری در استانها در هفته سوم شهریور ماه عنوان نمود: هیچ نقطه سبز یعنی منطقه عاری از بیماری کرونا در کشور وجود ندارد، بیشترین بروز هفتگی موارد مثبت بستری شده در هفته سوم شهریورماه به ترتیب در استان های بوشهر، قم و لرستان و بیشترین بروز هفتگی مرگ و میر در این بازه زمانی به ترتیب در استان های خراسان شمالی، سمنان و اصفهان گزارش شده است.

فرایند صعودی و شرایط هشدار

این در حالی است که بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان بوشهر در شرایط هشدار قرار گرفته است و بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی کرونا وزارت بهداشت، بوشهر جز استان هایی بوده که در شرایط اپیدمی آن فرایند ثبات با تغییرات مختصر صعودی مشاهده شده است.

به گفته دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر آمار موارد روزانه بستری نشان از شرایط هشدار دارد که اگر جدی گرفته نشود موارد فوتی نیز افزایش پیدا می کند. بر اساس آمارهای علمی به دست آمده رابطه مستقیمی میان رعایت پروتکل های بهداشتی و کاهش موارد بستری وجود دارد.

سعید کشمیری عنوان می کند: هر زمان که رعایت پروتکل های بهداشتی با شرکت در تجمعات، مراسم ها و سفرها جدی گرفته نشده، متعاقب آن آمار موارد بستری کرونا در بیمارستان های استان افزایش یافته است.

به گزارش وبلاگ حامد، برگزاری مراسمات و تجمعات مختلف از ختم شخصیت های معروف تا بازدیدها و یا دورهمی خانوادگی، فعالیت پارک ها و برخی مراکز پرتردد، بازگشایی مدارس ولو با شرایط کنترل شده، تعطیلات چند روزه در سرانجام هفته، جدی ندریافت محدودیت ها و پروتکل ها و رو به کاهش گذاشتن رعایت موارد بهداشتی برای جلوگیری از شیوع کرونا به سبب بی توجهی و یا خستگی از ادامه دار شدن فرایند بیماری هر کدام می تواند زنگ خطری برای وخیم تر شدن اوضاع باشد.

نظارت جدی، بهترین ابزار برای مقابله با شیوع کرونا

استاندار بوشهر روز گذشته در نشست ستاد مبارزه با کرونا با اشاره به این موارد گفت: با توجه به فرایند ورود بیماران بستری در بیمارستان ها باید این شرایط به افرادی که کرونا را باور ندارند نشان داده شود. آنچه راجع به کنترل کرونا برای همه دنیا مسجل شده است رعایت دستورالعمل های بهداشتی است.

عبدالکریم گراوند تاکید کرد: برای اطمینان از رعایت نکات بهداشتی نیازمند ابزار مناسبی هستیم که بهترین ابزار برای مقابله با شیوع کرونا نظارت جدی بر رعایت پروتکل های بهداشتی و برخورد با متخلفان است.

گراوند با قدردانی از تلاش هفت ماهه حوزه سلامت استان بوشهر در مبارزه با کرونا اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برای بازگشایی برخی از اماکن و اصناف دستورالعمل هایی را تدوین کرده است که بدون در نظر دریافت این دستورالعمل ها امکان فعالیت برای آنان وجود ندارد.

استاندار بوشهر ادامه داد: امکان بازگشت به شرایط محدودیت در اماکنی که سلامت مردم در آن تهدید می شود وجود دارد.

شرایط نامطلوب گردش بیماری بین مردم

ابتدای هفته جاری نیز رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از میانگین بستری روزانه 50 بیمار مشکوک به کرونا در بوشهر خبر داد و اعلام کرد میانگین بستری روزانه 50 بیمار جدید مشکوک به کرونا نشان دهنده شرایط هشدار و شرایط نامطلوب گردش بیماری بین مردم است.

حال باید دید با توجه به شرایط جامعه، بازارها، فروشگاه ها و اماکن تفریحی چون پارک ها و یا سواحل و همچنین شرایط هشدار کرونا و افزایش موارد ابتلا و فوت بر اثر بیماری کووید-19 تصمیمات جدیدی در خصوص محدودیت ها و قوانین سخت گیرانه اتخاذ خواهد شد و یا خیر. البته روی دیگر و البته بسیار مهم ماجرا نیز مردم هستند. بسیاری از افراد از جمله کارمندان و یا اقشار دیگر جامعه به دلیل آنچه خستگی و یا بی حوصلگی عنوان می کنند دیگر به مسئله کرونا وقعی نمی گذارند.

به نظر می رسد عدم آموزش و یا حتی تبلیغات نامناسب و یا دیده نشدن شرایط وخیم و سرانجام برخی افراد مبتلا به کرونا که این بیماری موجب عواقب خطرناکی چون از دست دادن بخشی از ریه، مسائل تنفسی و یا حتی مرگ عزیزان و وابسنتگان آنها شده است به روشنی برای جامعه به تصویر کشیده نشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "از فرایند صعودی کرونا و شرایط هشدار تا امکان برگشت محدودیت ها در بوشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از فرایند صعودی کرونا و شرایط هشدار تا امکان برگشت محدودیت ها در بوشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید