5 نکته ساده برای داشتن آرامش خاطر

به گزارش وبلاگ حامد، امروزه احساس پریشانی و اضطراب همه گیر شده و یکی از رایج ترین چیزهای مشترک میان انسان ها است. دردسرهای گوناگون زندگی منجر شده افراد زیادی دچار استرس و درگیری های ذهنی شوند. اگرچه دنیا ساز خود را می زند و از هیچ چیز آن نمی توان مطمئن بود، ولی نباید اجازه داد ذهنمان در دریایی ژرف از افکار و اندیشه های گوناگون غرق گردد و تأثیر منفی روی زندگی و سلامتمان بگذارد.

5 نکته ساده برای داشتن آرامش خاطر

هنگامی که بسیاری از مردم با اضطراب اجتماعی روبه رو می شوند، ممکن است احساس بی قراری و آشفتگی درونی نمایند. اضطراب می تواند منجر به ترس و وحشت هم گردد. این احساسات غیرعادی نیستند و اگرچه به درون انسان برمی گردند، می توانند روی ظاهر انسان و رفتار او هم تأثیر بگذارند. افزون بر این، اضطراب تأثیر بسیاری هم روی کیفیت خواب و سلامتی دارد.

راه های بسیاری برای رهایی از این استرس و پریشانی و مهار کردن احساسات منفی وجود دارند. در این نوشتار می خواهیم به همین موضوع بپردازیم و 5 راه چاره ساده و کاربردی را برای داشتن آرامش فکر بیشتر آنالیز کنیم. در ادامه با وبلاگ حامد مگ و راه چارههایی برای کنار آمدن با احساسات، دوری از ترس و اضطراب، و داشتن آرامش فکری همراه باشید.

1. دست دست نکنید!

دکتر اولیویا رمس (Olivia Remes)، پژوهشگر بهداشت روان، در وب سایت The Conversation گفته احساس کنترل داشتن روی زندگی و موقعیت های گوناگون می تواند بهبود سلامت روان را در پی داشته باشد. برترین راه برای مهار کردن زندگی و کنترل آن، تصمیم گیری و انجام دادن کارها است. اگر در تصمیم گیری دچار دودلی شده اید یا هر مشکل دیگری دارید، پیشنهاد رمس این است که دست دست نکنید و آن تصمیم را بگیرید و کار را پیش ببرید، حتی اگر این تصمیم نادرست باشد و کار بد پیش برود.

چشم به راه ماندن برای زمان مناسب می تواند شما را برای همواره معطل نگه دارد. دست دست کردن منجر به پیدایش نگرانی، استرس و اضطراب می گردد. بنابراین، از این پس درنگ کردن را کنار بگذارید و کارهایتان را انجام دهید. مهم نیست اشتباه کنید یا نه، زیرا در ادامه می توانید این اشتباهات را جبران کنید. نکته مهم این است که خودتان کنترل زندگی اتان را دست گرفته اید و این به شما جرأت می دهد تا به سراغ کارهای گوناگون رفته و چیزهای تازه را امتحان کنید.

اولیویا رمس می گوید هر کسی می تواند به تنهایی مهارت های لازم را برای کنار آمدن با پریشانی و اضطراب فرا بگیرد. این مهارت ها هم در وهله نخست با اجازه دادن به خودتان برای انجام کارهای گوناگون و شکست خوردن شروع می گردد.

پس در آینده بدون ترس از شکست به انجام کارها بپردازید!

2. با دیگران در ارتباط باشید

اولیویا رمس بر این باور است که ارتباط داشتن با دیگران می تواند به بهبود سلامت روان یاری کند. این ارتباط می تواند شامل وقت گذراندن با دوستان و اوقات صمیمی با خانواده یا حتی انجام دادن کار خیر و محبت آمیز برای غریبه ها باشد. هنگامی که به دیگران یاری می کنید، این یاری کردن و حس خوب می تواند نگرانی های شما را از میان ببرد. زمانی که ببینید می توانید در زندگی دیگران تغییری ایجاد نموده و آن ها را راضی کنید، خواهید توانست احساس بهتر و اعتمادبه نفس بیشتری داشته باشید.

یک پژوهش پرآوازه در دانشگاه هاروارد به نام رشد و دگرگونی بزرگسالان، بیش از 80 سال است که در حال انجام و آنالیز است. با گذشت چندین نسل، پژوهشگران با ارتباط قوی میان خوشبختی و روابط نزدیک و محبت آمیز روبه رو شده اند که نشان می دهد وقت گذراندن با دیگران، یاری کردن به آن ها یا یاری دریافت ازشان می تواند روحیه را تقویت نموده و حال شما را خوب کند.

3. نگرانی را به بعدها موکول کنید

این یکی دیگر از پیشنهادهای کارآمد اولیویا رمس است. اگر دیدید مسئله ای برایتان پیش آمده یا نگرانی دارید، بلافاصله از آن ناراحت نشوید و این واکنش منفی را به بعد موکول کنید. نگرانی و ناراحت شدن، افکار شما را از میان می برند و نمی گذارند کارتان را پیش ببرید. این هم منجر به پیدایش احساسات منفی می گردد.

به جای اینکه از کار دست بکشید و به مشکل پیش آمده فکر کنید، همچنان به کارتان و بالا نگه داشتن انگیزه اتان ادامه دهید و با خود بگویید: بعدا برای این دردسر وقت می ذارم و حلش می کنم. اگر به یک مشکل زمان بدهید و بعدها با فکری آسوده به سراغش بروید، شانس برطرف کردن آن بالا می رود و دیگر خبری از نگرانی نخواهد بود.

4. با خودتان مهربان باشید

دوباره می گوییم، نگذارید افکار و اندیشه های منفی شما را ربوده و آرامش فکرتان را از میان ببرند. این می تواند احساس حقارت یا حتی خرده دریافت از خودتان را هم در پی داشته باشد. پس یادتان باشد هرگز خودتان را نقد نکنید!

به گفته اولیویا رمس، شما به راستی نمی خواهید با کسانی که همواره شما را نقد می نمایند، ازتان ایراد می گیرند و اشتباهاتتان را یادآور می شوند، دوست شوید. بنابراین، با افکار منفی خود و ایرادگیری هایتان هم نباید دوست شوید. اگرچه بعضی نقدها سازنده اند، ولی افکار منفی هیچ نقد سازنده ای در پی ندارند و تنها می خواهند احساس بد بیشتری به شما بدهند و آرامش فکرتان را بر هم بزنند.

هر گاه اندیشه ای منفی به فکرتان رسید، اعتراف کنید که بله، من همواره خودم را نقد می کنم. سپس به زندگی و کارتان ادامه دهید و آن اندیشه را کنار بگذارید. بعلاوه می توانید با انجام مدیتیشن و مراقبه های فکر آگاهی، از این الگوهای منفی به اندیشه های مثبت برسید.

5. مثبت بیندیشید

به جای درگیر شدن با اندیشه های منفی، درگیری های فکری و انتقادهای درونی، کوشش کنید به سراغ افکار و فکریت مثبت بروید. هنگامی که پریشان و مضطرب هستید، ممکن است به مقدار ای فکر خود را درگیر کنید که دیگر نتوانید درست فکر نموده و برای برطرف مسائل کوشش کنید.

از این پس به جای اینکه در دریایی از افکار منفی درباره کارهای نادرستتان غرق شوید، به کارهای درست و مثبتتان فکر کنید و درباره تجربیات و دستاوردهای خوبتان بیندیشید. هرگاه فکری منفی و آزاردهنده به سراغتان آمد، کوشش کنید به خاطرات خوشی که داشتید، بیندیشید و این احساس خوب را جایگزین احساسات منفی و بی فایده کنید.

سخن پایانی

پریشانی و اضطراب از رویدادهای طبیعی زندگی هستند. به هر حال، زندگی به مقدار ای دردسر و چالش های گوناگون دارد که می تواند هر کسی را مضطرب کند. ولی نکته اینجا است که شما نباید کنترل زندگی اتان را به دست این اضطراب و افکار منفی دهید.

شما باید کوشش کنید خودتان کنترل زندگی و احساساتتان را در دست داشته باشید، به چیزهای منفی فکر نکنید، تا جای ممکن به سراغ اندیشه های مثبت بروید و بعلاوه از دیگران یاری بگیرید.

با رعایت این 5 راه چاره ساده می توانید آرامش فکر بیشتری برای خودتان به ارمغان بیاورید و از سلامت فکر کاملی برخوردار شوید. بنابراین، از این پس برای انجام کارهایتان دست دست نکنید، همواره با دیگران ارتباط داشته باشید، هیچ فرصتی برای نگرانی و انتقادهای آسیب زننده در نظر نگیرید، و بعلاوه همواره مثبت بیندیشید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت وبلاگ حامد مگ را بخوانید.

منبع: Goodnet

منبع: دیجیکالا مگ

به "5 نکته ساده برای داشتن آرامش خاطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نکته ساده برای داشتن آرامش خاطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید