تست هوش ریون بچه ها چیست؟

به گزارش وبلاگ حامد، خبرنگاران | سرویس روانشناسی - بر اساس گفته ریموند کتل، به طور کلی هوش انسان به دو بخش هوش سیال (GF) و هوش کریستالی (GC) تقسیم می شود. هوش سیال سنجشی است برای اندازه گیری توانایی فرد در حل مسائل تازه و جدید که از پیش آمادگی آن را نداشته است. برای سنجش میزان هوش سیال می توان از آزمون ریون که در دو نوع بچه ها و بزرگسالان وجود داد، قدری متفاوت است. تست ریون بزرگسالان نیز وجود دارد که اغلب برای تعیین میزان آی کیو افراد و حتی گاهی در مصاحبه های شغلی برای سنجش توانایی افراد مورد استفاده قرار می گیرد.

تست هوش ریون بچه ها چیست؟

تست هوش ریون چگونه شکل گرفت؟

تست هوش ریون را با توجه به نام مبدع آن یعنی جان کارلیل ریون (John C.Reven) نام گذاری کرده اند. این تست هوش به شکل الگو های ماتریسی ارائه می شود و پایه و اساس آن هوش طبیعی و استقراء و تجربه است.

داستان ریون از آنجا شروع می شود که او به سرپرستی یک مدرسه مخصوص ناتوانان انتخاب می شود. به مرور متوجه می شود که لازم است برای تعیین میزان هوش و توانمندی این بچه ها روشی متفاوت از روش های معمول ایجاد شود. به این ترتیب او در سال 1938 ماتریس هایش رامعرفی کرد و بعد ها فرزندانش در ادامه راه او مرکز ارزیابی ریون را تاسیس کردند.

انواع مختلف آزمون ریون

  • ماتریس پیشفراینده استاندارد: اصلی ترین شکل این آزمون است که دارای پنج مجموعه 12 تایی بوده و تصاویر در آن به صورت سیاه و سفید هستند.
  • ماتریس پیشفراینده رنگی: این آزمون برای افراد ناتوان و یا گروه سنی بین 5 تا 11 سال که دارای سه مجموعه 12 تایی است و تصاویر و سوالات برای جذابیت بیشتر به صورت رنگی طراحی شده اند.
  • ماتریس پیشفراینده پیشرفته: این نوع آزمون 48 آیتم دارد که به صورت سیاه و سفید است. این سری تعداد سوالات بیشتری دارد و مخصوص بزرگسالان و افرادبالغ طراحی شده است.

    همه این آزمون ها از سوالات آسان شروع و به سوالات سخت تر ختم می شوند.

تست هوش ریون بچه ها چگونه کار می کند؟

به طور کلی تست هوش ریون بچه ها شامل 36 سوال است که ورژن مخصوص بچه ها آن برای افراد 5 تا 9 سال مناسب است. ترتیب سوالات به گونه است که از ساده به سخت پیش می فرایند.

شما می توانید سوالات را همچون یک بازی برای بچه ها تفسیر کنید. از کودک خود بخواهید به هر تصویر همانند یک پازل نگاه کند و سعی کند تکه گم شده را از بین تکه های آورده شده در تست پیدا کند. به کودکتان برای پاسخگویی 30 دقیقه زمان دهید و در نهایت با روشی که در انتهای این مقاله آورده شده است پاسخ ها و هوش او را بسنجید.

آزمون هوش ریون چه کاربرد هایی دارد؟

به طور کلی، این آزمون طوری طراحی شده است که مستقل از توانایی خواندن و نوشتن کارایی داشته باشد. به طور کلی این آزمون مهارت مشاهده و فکر، توانایی تحلیل مسائل و روبرویی با مسائل جدید و سرعت درک مفاهیم را مستقل از فرهنگ یا میزان سواد مورد بررسی قرار می دهد.

مراحل اجرای تست هوش ریون بچه ها

امروزه حتی می توان نرم افزار تست هوش ریون را به سادگی بر روی گوشی همراه خود نصب کرده و آن را اجرا کنید. اما در حالت عادی سعی کنید شرایط آرام بخشی داشته باشید. سپس ابتدا کسی که از کودک این آزمون را می گیرد، به او اولین پرسش رانشان می دهد و از او می خواهد که جای خالی در تصویر را با یکی از تصاویر موجود در 8 گزینه پر کند. آزماینده باید این موضوع را به کودک بفهماند که فقط یکی از گزینه ها درست است. سپس اگر کودک نتواند پاسخ درست راپیدا کند، فرد گیرنده آزمون باید برای او توضیح دهد که پاسخش غلط است و چرا غلط است. سپس دوباره از او می خواهد که پاسخ درست را پیدا کند. معمولا کار در همین جا حل می شود و کودک وارد سوال بعدی می شود.

حال آزمون گیرنده باید دوباره از کودک پاسخ بخواهد و اگر کودک درست پاسخ نداد باید به سوال اول برگردند و درباره سوال و جواب توضیح کافی دهند. در افراد ناتوان که نمره کمتر از 6 از این آزمون می گیرند، معمولا پیروز نمی توانند بیش از پنج سوال اول را حل کنند. اما افراد باهوش معمولا از پس همه این سوالات بر می آیند.

حال نوبت دفترچه دوم است. در این جا باید به کودک توضیح داده شود که سوالات این دفترچه مانند قبلی است و به ترتیب سوالات سخت تر می شوند. کودک برای حل این دفترچه هر اندازه که بخواهد می تواند وقت بگذارد. اما حق برگشت به سوال قبلی را ندارد. معمولا این مرحله بین 40 الی 60 دقیقه زمان می برد.

نتیجه تست هوش ریون بچه ها

تست هوش ریون بچه ها مستقل از توانایی خواندن و نوشتن و تفاوت های فرهنگی است. به دلیل هماهنگی زیاد سوالات آزمون اعتبار آن بسیار بالاست و بر اساس آمار، نتایج این آزمون ارتباط زیادی با توانایی های هوشی و انتزاعی افراد دارد.

برای نمره گذاری این تست، به هر پاسخ صحیح یک نمره دهید و بعد با در نظر دریافت جمع نمرات و سن فرد آزمون دهنده در جدول زیر میزان بهره هوشی تعیین می شود.

با قرار دادن نمره به دست آمده در جدول زیر می توان میزان بهره هوشی کودک را به دست آورد.

اگر سوال یا نظری در این مورد دارید آن را از طریق بخش ارسال نظر با ما در میان بگذارید.

منبع: setare.com

به "تست هوش ریون بچه ها چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست هوش ریون بچه ها چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید