خواص اعجاب انگیز سبزی ها

به گزارش وبلاگ حامد، یکی از سالم ترین و مهم ترین بخش تغذیه سبزی ها هستند و می توانند خوراک شما را از یک غذای عادی به یک غذای فوق العاده تبدیل نمایند؛ مضاف بر این که خاصیت فراوانی دارند و از زمانی که بشر به یاد دارد، به اسم دارو هم مصرف شده اند.

خواص اعجاب انگیز سبزی ها

خواص اعجاب انگیز سبزی ها

یکی از سالم ترین و مهم ترین بخش تغذیه سبزی ها هستند و می توانند خوراک شما را از یک غذای عادی به یک غذای فوق العاده تبدیل نمایند؛ مضاف بر این که خاصیت فراوانی دارند و از زمانی که بشر به یاد دارد، به اسم دارو هم مصرف شده اند.هر سبک آشپزی سبزی های مخصوص خود را دارد که به نوعی امضای آن سبک است، به اسم مثال در آشپزی مکزیکی و هندی گشهم یکی از عناصر مهم است. در آشپزی ایتالیایی رزماری، آویشن، جعفری و اورگانو پرمصرف ترین بوده و خوشبختانه در آشپزی ایرانی هم انواع سبزی ها مورد استفاده قرار می گیرند و به اسم مخلفات در کنار غذا هم خودنمایی می نمایند. میزان سبزی در غذا بسته به طعم، عطر و نوع آن دارد؛ سبزی هایی مانند برگ بو، آویشن، اورگانو و رزماری که عطر و طعم قوی دارند به میزان کمتری مصرف می شوند.سبزی ها را همواره در آخرین لحظه و هنگام اضافه کردن به غذا ساطوری کنید تا طعم و عطر آن از بین نرود. گروهی از سبزی ها مانند ریحان، گشهم، شوید، اورگانو و ترخون برای افرادی که از مصرف نمک منع شده اند طعم دهنده مناسبی در غذاست. ممکن است برخی از سبزی ها به صورت تازه در بازار موجود نباشد اما تمامی آن ها را می توانید به راحتی در گلدان و پشت پنجره آشپزخانه پرورش دهید.

اگر از سبزی خشک استفاده می کنید، میزان آن را به یک سوم سبزی تازه تقلیل دهید زیرا سبزی خشک عطر قوی تری دارد.

---

مرزنجوش:

گیاهی بسیار معطر از خانواده اورگانو که تا 70 سانتی متر رشد می نماید. برگ های بیضی شکل آن در آشپزی و پزشکی سنتی کاربرد دارد. معمولا گیاه تازه آن در دسترس نیست و باید خشک آن را از عطاری ها تهیه کنید.

موارد مصرف:

این سبزی در ایران به اسم طعم دهنده غذا مصرف چندانی ندارد اما در آشپزی ایتالیایی و همراه گوجه فرنگی، انواع کلم و لوبیا سبز، سوپ، خوراک تخم مرغی و گوشتی کاربرد دارد. اضافه کردن مرزنجوش به انواع سس سالاد خالی از لطف نیست.

---

آویشن:

گیاهی بسیار معطر به ارتفاع حدود 45 سانتی متر که انواع بسیار متنوعی دارد، آویشن شیرازی در ایران هواداران بسکمک دارد و به جز منطقه ها اندکی در کشورمان گیاه تازه آن در دسترس نیست.

موارد مصرف:

جدا از خواص دارویی آویشن، مدتی است این سبزی خوشبو در بسکمک از رستوران های غالبا ایتالیایی در کنار نمک و فلفل روی میزها قرار می گیرد و در پخت انواع غذاها و سس ها استفاده می گردد، در تهیه ماهی و سبزی های کبابی توصیه نمی گردد. آویشن را همراه ادویه یا سبزی های معطر دیگر استفاده نکنید و در آخر پخت به خوراک خود اضافه کنید تا عطر آن از بین نرود.

---

پیازچه:

گیاهی با عطر ملایم پیاز که ریشه و ساقه اش مصرف می گردد؛ در خاک مرطوب و غنی و در هر نوع آب و هوایی کشت می گردد و انواع مختلف آن شکل، عطر و طعم متفاوتی دارند.

موارد مصرف:

در ایران معمولا پای ثابت سبزی خوردن است اما به همراه پوره سیب زمینی، تخم مرغ، خامه و انواع سالاد- به جز سالاد کاهو- طعم خوبی به غذا می دهد و در انواع خوراک دریایی کاربرد دارد. هنگام تهیه غذاهای گوشتی، 3-2 عدد پیازچه را همراه هویج، کرفس و جعفری به غذا اضافه کنید تا بوی زهم غذا را بگیرد.

---

ترخون:

ترخون برگ های باریک و تیره رنگی دارد، ارتفاع آن تا یک متر می رسد و غیر از اوایل بهار در سایر مواقع ساقه آن خشک و سفت است و قابل استفاده نیست. عطری شبیه به بادیان دارد و جزو سبزی هایی است که در فصل سرما یافت نمی گردد.

موارد مصرف:

یکی از بهترین طعم دهنده هاست. در ایران معمولا تنها در تهیه ترشی، شور و به اسم سبزی خوردن مصرف می گردد اما می توانید آن را در تهیه انواع خوراک دریایی، مرغ، بوقلمون، دل، قلوه، جگر و تخم مرغ بهره ببرید. ترخون خوابانده شده در سرکه عطر و طعم خوبی به آن می دهد و برای تهیه سس کاربرد دارد.

---

رزماری:

از معطرترین سبزی هاست؛ اگرچه در آشپزی ایرانی کاربرد ندارد اما به تدریج جای خود را باز می نماید. گیاهی است مدیترانه ای و همواره سبز که در زمان رشد کامل ارتفاع آن گاه به یک و نیم متر می رسد. گل های آبی رنگ دارد و در هوای آفتابی و دور از باد به راحتی رشد می نماید.

موارد مصرف:

عطر قوی رزماری باعث شده در کنار انواع خوراک مرغ و گوشت قرار بگیرد بعلاوه برای تهیه انواع سس و همراه سیب زمینی و کدوحلوایی هم کاربرد دارد.

اگر در پی رزماری تازه هستید، سری به پارک نزدیک منزل تان بزنید و از برگ های جوان آن که هنوز کلفت و مخملی نشده است بهره ببرید البته رزماری موردنظر از نوع تزئینی است ولی تفاوت چندانی ندارد.

---

زیره:

گیاهی 2 ساله با ارتفاع حداکثر 60 سانتی متر که بذر آن عطر و طعمی شگفت انگیز دارد، در هوایی آفتابی و خشک عمل می آید و بیشترین مورد مصرف آن در آشپزی هندی، عربی، ترکی و ایرانی است.

موارد مصرف:

ایرانی ها معمولا زیره را در پلو آن هم گهگاه استفاده می نمایند اما زیره سیاه به همراه انواع کلم، سیب زمینی و شلغم نه تنها غذای شما را خوش عطر می نماید بلکه از نفخ معده هم جلوگیری می نماید. بعلاوه در تهیه انواع کیک، بیسکویت و پای هم کاربرد دارد.

---

گشهم:

از زیبا ترین و پرمصرف ترین سبزی هاست. در بهار و هنگام رشد کامل، گل های صورتی و سفید می دهد و دانه آن یکی از پرکاربردترین ادویه ها در آشپزی و پزشکی سنتی است.

موارد مصرف:

در آشپزی مکزیکی، هندی و تایلندی بسیار استفاده می گردد. در ایران به صورت تازه و در سبزی خوردن و در برخی سبزی های ترکیبی برای خورش ها مانند قلیه، قورمه سبزی و مرغ ترش کاربرد دارد. مصرف گشهم را همراه قارچ، گل کلم و انواع خوراکی های گوشتی امتحان کنید.

---

ریحان:

گیاهی یک ساله به ارتفاع حداکثر 60سانتی متر. عطر و طعم آن ترکیب ملایمی از فلفل و سیر است. بذر آن را زیر نور آفتاب در خاک مرطوب و دور از باد بکارید؛ گل های آن را جدا کنید تا ریحان بیشتر رشد نموده و عمر آن طولانی تر گردد.

موارد مصرف:

فقط از ریحان تازه بهره ببرید زیرا خشک آن هیچ عطری ندارد. در انواع سالاد همراه گوجه فرنگی، انواع سس پاستا، مرغ و در کنار هویج و کدو ترکیب فوق العاده ای است. ریحان را به جای ساطوری کردن با دست خرد کنید چون اگر خیلی خرد گردد، به سرعت سیاه می گردد.

---

شوید (شبت):

گیاهی یک ساله با رشد بسیار سریع که ارتفاع آن به 90 سانتی متر می رسد که شبیه هیچ یک از سبزی ها نیست. بذر آن هم گاه استفاده می گردد و در آب و هوای معتدل رشد می نماید. شوید علاوه بر عطر و طعم منحصر به فردش که شبیه هیچ کدام از سبزی ها نیست خواص دارویی فراوانی دارد.

موارد مصرف:

بهترین داروی طبیعی برای مبتلایان چربی خون در ایران، پای ثابت باقالا پلوست و در ترشی هم مصرف می گردد. اگر دوست دارید صیفی جات بخورید اما سیستم گوارش تان کمک نمی نماید شوید خام همراه خوبی برای هضم آن هاست. مصرف شوید را به همراه سالاد سیب زمینی، انواع سوپ، سس و خوراکی های دریایی از قلم نیاندازید. چند ساقه شوید در یک پیمانه سرکه، روغن زیتون، نمک و فلفل سیاه یک سس بی نظیر برای انواع سالاد است.

---

نعنا:

یکی از پرمصرف ترین و پرطرفدارترین سبزی های که انواع متفاوتی دارد و معروف ترین نوع آن نعنای فلفلی است؛ رشد بسیار سریعی دارد و به راحتی در خانه قابل پرورش است. خواص دارویی آن بر هیچ کس پوشیده نیست. عرق نعنا معمولا در هر خانه ای پیدا می گردد و موثرترین دارو برای نفخ است.

موارد مصرف:

در تهیه آدامس تا انواع نوشیدنی سرد، شیرینی، سالاد میوه و انواع خوراک کاربرد دارد. اگر در سرکه خوابانده گردد، طعم خوبی به آن می دهد. در بسکمک از خورش های ایرانی مصرف شده و همراه همیشگی ماست و خیار است.

---

اورگانو:

نام دیگر آن پونه کوهی است. در ایران تنها می توانید خشک آن را از عطاری ها تهیه کنید که معمولا عطر خود را از دست داده است. اگر بذر آن را داشته باشید می توانید به راحتی آن را در خانه پرورش دهید و از عطر و طعم اورگانو در غذاهای گوناگون لذت ببرید.

موارد مصرف:

در بسکمک از غذاهای ایتالیایی کاربرد دارد؛ در انواع سس گوجه فرنگی و خوراک پاستا استفاده می گردد و با بادنجان و خوراکی های پنیری سازگار است. اگر اورگانو در دسترس نبود- البته انواع خارجی آن به قیمت گزاف در بازار موجود است- بدون هیچ گونه نگرانی آویشن را جایگزین آن کنید.

---

برگ بو:

درختی همواره سبز با رشدی کند است که برگ های آن معطر است. معمولا تنها می توانید خشک آن را تهیه کنید. هنگام خرید برگ های سبز و سالم آن را انتخاب کنید.

موارد مصرف:

در انواع سوپ ها، سس ها و خورش ها مصرف می گردد. هنگام تهیه خوراک زبان، ژیگو، سیراب شیردان، کله پاچه و آب قلم کاربردی شگفت انگیز دارد و بوی زهم گوشت را می گیرد. اگر در جایی زندگی می کنید که درخت بلوط وجود دارد به یاد داشته باشید برگ بلوط هم تقریبا همین خاصیت را دارد و می توانید تازه آن را تهیه کنید. پس از آماده شدن غذا، برگ بو را خارج کنید.

---

جعفری:

گیاهی 2 ساله که تا ارتفاع 60سانتی متر رشد می نماید؛ به راحتی در خانه قابل کشت است، هرچند تازه آن در تمام فصول در دسترس است. جعفری منبع غنی ویتامین A و C است.

موارد مصرف:

به جرات می توان گفت جعفری پرمصرف ترین سبزی است؛ جایگزینی مناسب برای بیشتر سبزی هاست و برگ های زیبای آن در تزئین غذاها کاربرد زیادی دارد. در انواع سالاد، سس های دریایی، غذاهای ایتالیایی و املت ها می توانید از آن بهره ببرید. اگر در سوپ از جعفری استفاده می کنید، 5 تا 10 دقیقه قبل از سرو آن را به غذا اضافه کنید تا عطر و طعم و خود را از دست ندهد.

منبع:بهترین ها

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت :hasantaleb

منبع: راسخون

به "خواص اعجاب انگیز سبزی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص اعجاب انگیز سبزی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید