خبرنگاران پخت نان محلی سرگرمی خوشمزه روزهای کرونایی

به گزارش وبلاگ حامد، گچساران - خبرنگاران - پخت انواع نان محلی سرگرمی خوشمزه روزهای کرونایی و زمان در خانه ماندن به ویژه در استان کهگیلویه و بویراحمد است.

خبرنگاران پخت نان محلی سرگرمی خوشمزه روزهای کرونایی

در شرایطی که این روزها خانواده ها با استفاده از خلاقیت راهکارهای مختلفی برای گذران اوقات بیکاری خود در خانه پیشنهاد می دهند اما مردم استان کهگیلویه و بویراحمد که چندین نوع نان محلی را در پیشینه تاریخی خود دارند می توانند ضمن احیای سنت های قدیمی خوردن نان های خوشمزه را تجربه نمایند.

با وجود اجرایی شدن طرح فاصله گذاری اجتماعی در کشور و محدودیت های اعمال شده برای حاضر شدن در برنامه های دسته جمعی حالا فرصتی دست داده تا با احیای خوراکی های سنتی لحظات شاد و شیرینی را همراه اعضای خانواده در خانه تجربه کنیم.

این اقدام با توجه به لزوم رعایت نکات بهداشتی پخت نان در خانه ضمن سرگرمی باعث فراوری فراورده هایی سالم و مطمئن برای اعضای خانواده می گردد.

پخت نان در خانه با همکاری همه افراد خانواده سرگرمی بسیار لذت بخشی است که شاید بعدها خاطرات روزهای کرونایی را ماندگار و شیرین کند.

با پیشرفت تکنولوژی نان های سنتی در کهگیلویه و بویراحمد جای خود را به نان های ماشینی داده اند و مشغله های روزانه باعث شده کمتر بانویی در مناطق شهری اقدام به پخت نان کند اما این روزها شاید فرصتی برای احیای نان های سنتی در رژیم غذایی روزانه خانواده ها باشد.

نان کلگی

یکی از نان های محلی معروف و قدیمی مردم کهگیلویه وبویراحمد نان کلگی نام دارد که برای تهیه آن میوه درخت بلوط را به صورت سنتی فرآوری می نمایند.

برای تهیه این نان عصاره بلوط با نام محلی کلگ را درون آب می خیسانند تا به صورت خمیر درآمده و سپس آن را درون سبدهای چوبی پالایش می نمایند خمیر به دست آمده را با دست ورز و پهن می نمایند.

این نان پس از برشته شدن از هر 2 طرف قهوه ای رنگ می گردد.

نان تیری

نان تیری یکی از پرطرفدارترین نان های محلی کهگیلویه و بویراحمد است که هم اکنون بیشتر در مناطق روستایی و عشایری پخت می گردد.

برای تهیه این نان از تابه فلزی، ابزاری که روی آن چانه را پهن می نمایند با نام محلی خِنَک و وردنه ای بلند و باریک به گویش محلی تیر که از طریق آن چانه را پهن می نمایند استفاده می گردد.

این نان بسیار نازک بوده وقتی که پخته شد، خشک می گردد که در هنگام استفاده باید آب زده و کمی نگه داشته تا نرم و آماده مصرف گردد.

برکو

یکی دیگر از نان های سنتی این استان نان برکو است که برای تهیه آن از آرد گندم مخلوط با بلغور گندم استفاده می نمایند.

نان ذرتی

نان ذرتی با نام محلی گرده ذرتی یکی دیگر از نان های سنتی است که با آرد ذرت تهیه می گردد و برای پخت نان ابتدا آرد ذرت را خیسانده تا کمی ترش گردد و سپس تابه سنتی مخصوص را روی آتش قرار داده و خمیر را روی آن پهن می نمایند.

در مرحله بعد تابه را از روی آتش برداشته و وارونه روی شعله قرار می دهند تا پخته گردد و سپس با روغن یا کره حیوانی چرب و می خورند.

شلشلی

شُلشُلی از دیگر نان های سنتی در کهگیلویه و بویراحمد است که با آرد گندم تهیه می گردد.

برای تهیه نان شلشلی خمیر رقیقی تهیه نموده و سپس تابه را روی اجاق گذاشته و این خمیر رقیق را روی تابه ریخته و پهن می نمایند، سپس تابه را روی شعله گاز قرار می دهند تا هر 2 طرف نان پخته گردد.

این نان را با روغن محلی و عسل چرب نموده و می خورند.

تکو

تکو یکی دیگر از نان های محلی این استان است که از آرد ذرت تهیه شده و معمولا نسبت به نان های دیگر استان حجیم تر است.

مشتک

مُشتک از دیگر نان های سنتی استان است که برای پخت آن دو چانه خمیر گندم را روی هم قرار داده و نان شخیمی تهیه می نمایند که به آن مشتک می گویند.

گرده زیرچاله

گرده زیر چاله نیز یکی دیگر از نان های محلی کهگیلویه و بویراحمد است که با آرد گندم، رازیانه و گاهی شکر یا شیره خرما تهیه می گردد.

برای پخت این نان به خمیر آرد گندم زیره، شکر و یا شیره خرما اضافه نموده و خمیر سفتی را که به دست می آید با کف دست پهن می نمایند.

سپس این نان بیضی را با نوک انگشتان شکل داده یا با وسیله ای طراحی نموده و زیر خاکستر گرم قرار داده و روی آن زغال های افروخته می ریزند تا پخته گردد.

نان نارنجی

این نان که از مخلوط آرد بلوط و آرد گندم تهیه شده و بسیار لذیذ است.

نان نارنجی به دلیل خاصیت های فراوانی که دارد، در سال های اخیر هواداران بسیاری پیدا نموده است.

استان 723هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران واقع شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران پخت نان محلی سرگرمی خوشمزه روزهای کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پخت نان محلی سرگرمی خوشمزه روزهای کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید