با مشهورترین آبشارهای دنیا آشنا شوید

به گزارش وبلاگ حامد، آیا می دانستید؟

شهر ایلیگان (Iligan) واقع در میندانائو شمالی (Northern Mindanao) کشور فیلیپین، شهر آبشارهای باشکوه نامیده می گردد چراکه آبشارهای متعددی در این ناحیه وجود دارند. نزدیک به 23 آبشار در اطراف این شهر قرار گرفته اند که از میان آن ها آبشار کریستینا از بقیه شناخته شده تر است.

با مشهورترین آبشارهای دنیا آشنا شوید

آبشارها یکی از زیباترین جلوه های طبیعت هستند که دوستداران طبیعت معمولا علاقه زیادی به آن ها نشان می دهند. یک آبشار، زمانی تشکیل می گردد که آب جاری یا رود از یک صخره فرود بیاید. این آب از ارتفاع زیادی فرود می آید و به همین علت انرژی زیادی دارد. با توجه به نحوه فرود و ارتفاع آبشار، آبشارها را در چند دسته شیرجه ای، دم اسبی، چند جوی، پهن رود، چند صخره ای و... تقسیم می نمایند. آبشارها علاوه بر اینکه از پدیده های جغرافیایی جذابی هستند، مکان مناسبی برای جذب توریست از سراسر دنیا به شمار می فرایند. بعضی از آبشارهای سراسر دنیا نیز به عنوان میراث دنیای یونسکو شناخته شده اند. در ادامه با شناخته شده ترین آبشارهای دنیا آشنا می شویم.

آبشار آنجل (Angel Falls)

این آبشار که نامش را از نام کاشف خود یعنی جیمز کراوفورد انجل (James Crawford Angel) گرفته، بلندترین آبشار دنیا است. این آبشار ارتفاعی 979 متری و ریزشگاهی 807 متری تا رود چوران (Churun River) دارد. آبشار آنجل در استان بولیوار کشور ونزوئلا قرار گرفته و میراث دنیای یونسکو است. چون این آبشار در جنگل های انبوه قرار گرفته است، تا دهه 1930 که دولت ونزوئلا به جستجو با هواپیما نپرداخته بود، ناشناخته باقی مانده بود.

آبشار دتیفوس (Dettifoss)

این آبشار در پارک ملی Vatnajokull در کشور ایسلند قرار گرفته است. حوضه آبریز این آبشار، رود یوکولسا آ فیولوم است. آبشار دتیفوس قدرتمندترین آبشار قاره اروپا به شمار می رود. از سال 2012 راستا جدیدی در این مکان احداث شده که با یاری آن می توانید از این آبشار بازدید کنید.

آبشار گولفوس (Gullfoss)

این آبشار در دره رود Hvita در ایسلند قرار گرفته و یکی از شناخته شده ترین و محبوب ترین آبشارهای این کشور است. ترجمه تحت اللفظی نام این آبشار، آبشار طلایی است. این آبشار در پلکانی صخره ای و سه سطحی جریان دارد سپس به شکافی به عرض بیست متر و طول 2.5 کیلومتر می ریزد. البته این آبشار به نحوی قرار گرفته که این شکاف قابل تماشا نیست. انگار که رودخانه در زمین غیب شده است.

آبشار ایگوازو (Iguazu Falls)

این آبشار در مرز بین برزیل و آرژانتین قرار گرفته و به خاطر منظره ها و منظرههای زیبا و نفس گیرش معروفیت دارد. با وجود اینکه ارتفاع آن فقط 89 متر است اما به خاطر زیباییش به عنوان چهارمین آبشار دنیا شناخته می گردد. یکی از ویژگی های جالب توجه این آبشار، شکل نعل مانند صخره های آن است که گلوی شیطان نیز نامیده می گردد. Alvar Nunez Cabeza de Vaca، دنیاگرد اسپانیایی، آن را کشف نموده است.

آبشار نیاگارا (Niagara Falls)

این آبشارها یکی از قدرتمندترین آبشارهای کل دنیا هستند که سرعت جریان آب آن ها، شش میلیون متر مکعب بر دقیقه است. این آبشار در مرز بین کانادا و آمریکا واقع شده است. آبشارهای نیاگارا در واقع مجموعه ای از سه آبشار به نام های آبشار نعل اسب، آبشار آمریکایی و آبشار نقاب عروس است. این مجموعه به علت زیبایی حیرت انگیزش در سراسر دنیا شناخته شده است و سالانه تعداد زیادی توریست را از سراسر دنیا به سوی خود می کشاند.

آبشار پلیتویک (Plitvice)

این آبشار در مرز پارک ملی دریاچه های پلیتویک در کشور کرواسی بین زاگرب و زادار قرار گرفته است. 16 دریاچه جدا از هم در این منطقه وجود دارند که 12 تای آن در سطح بالاتر و 4 تای آن در سطحی پایین تر قرار هستند و به وسیله آبشارها و رودهایی به هم متصل شده اند. منظره این دریاچه ها و آبشارها، یکی از زیباترین منظرههایی است که ممکن است در زندگی خود ببینید. یکی دیگر از دلایلی که موجب به معروفیت رسیدن این آبشارها و دریاچه ها شده، رنگ های متفاوت آن ها به علت داشتن مواد معدنی گوناگون است.

آبشار راین (Rhine Falls)

این آبشار که در شهر شفوزان (Schaffhausen) در شمال سوئیس قرار گرفته است، بزرگ ترین آبشار پهن رود در قاره اروپا است. زمین شناسان معتقد هستند که این آبشار، 17 هزار سال پیش شکل گرفته است ازاین رو یکی از قدیمی ترین آبشارهای دنیا به شمار می رود. نحوه شکل گیری این آبشار به گونه ای است که ماهی ها نمی توانند از آن بالا بفرایند، تنها مارماهی ها با یاری صخره ها می توانند این کار را انجام دهند.

آبشار ساترلند (Sutherland Falls)

این آبشار در تنگه میلفورد (Milford)، در جزیره جنوبی نیوزیلند قرار گرفته است که تا مدت های مدیدی تصور می شد که بلندترین آبشار این کشور است. این آبشار 580 متر ارتفاع دارد و نسبت به آبشار براون با 834 متر ارتفاع، در جایگاه دوم قرار می گیرد. این آبشار در واقع از سه آبشار دیگر تشکیل شده که اولی 229 متر، دومی 248 متر و سومی که پایین تر از بقیه قرار گرفته 103 متر ارتفاع دارد.

آبشار ویکتوریا (Victoria Falls)

آبشار ویکتوریا با 1708 متر عرض و 108 متر ارتفاع، عریض ترین آبشار دنیا است که در مرز بین زامبیا و زیمبابوه قرار گرفته است. منبع این آبشار، رود زامبزی (Zambezi) است. این آبشار به خاطر صدایی که فراوری می نماید، در زبان اهالی منطقه، موسی اوآ تونیا (Mosi-oa-Tunya) نامیده می گردد که به معنی مه خروشان است.

آبشار یوسیمیتی (Yosemite Falls)

این آبشار که بلندترین آبشار آمریکای شمالی است، در پارک ملی یوسیمیتی در کالیفرنیا واقع شده است. این مجموعه آبشار، با ارتفاع 2425 پا یا 739 متر، بیستمین آبشار بلند دنیا است. این مجموعه از دو آبشار شیرجه ای و یک آبشار دیگر تشکیل شده است.

آبشار کائتور (Kaieteur Falls)

یکی از قدرتمندترین آبشارهای دنیا، آبشار کائتور است که در پارکی ملی به همین نام در کشور گویان واقع شده است. طبق لیست اطلاعات آبشارهای دنیا، آبشار کائوتر از نوع قطره ای و صدوبیست وسومین آبشار بلند دنیا است. به علاوه از نظر حجم، نوزدهمین آبشار بزرگ و بیست و ششمین آبشار زیبای دنیا است. ارتفاع این آبشار سه برابر آبشارهای معروف نیاگارا است و ترکیب منحصر به فرد حجم زیاد و ارتفاع بالا، آن را به یکی از قدرتمندترین آبشارهای دنیا تبدیل نموده است.

آبشار یلواستون (Yellowstone Falls)

این آبشار در پارک ملی یلواستون، وایومینگ ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است. این مجموعه از دو آبشار یکی بالاتر به ارتفاع 109 پا (33 متر) و دیگری که پایین تر قرار گرفته و 308 پا (94) ارتفاع دارد، تشکیل شده است. آبشار پایینی دو برابر نیاگارا ارتفاع دارد و از میان دره های باریک و عمیق جریان یافته و به آبگیر کم عمقی می ریزد. منطقه ها متعددی برای بازدید از این آبشار وجود دارد که هرکدام منظره متفاوت و بی نظیری دارند. بنابراین هیچ کدام را نباید از دست بدهید.

آبشار جاگ (Jog Falls)

این آبشار در استان جنوب غربی کارناتاکا در هند واقع شده و دومین آبشار شیرجه ای بلند دنیا است. این آبشار که به بخش های مختلفی تقسیم می گردد، از ارتفاع 253 متری فرو می ریزد. این آبشار به وسیله رود شاراواتی ایجاد شده و یکی از مقاصد مهم توریستی به خصوص در فصل های پرتوریست (فصل های مانسون) است. جنگل های بارانی اطراف آبشار، انبوه و سرسبز هستند. دپارتمان توریستی این کشور 1500 پله برای دسترسی بهتر توریستان به این آبشار و فراهم کردن منظرههای بی نظیر ساخته است.

آبشار توگلا (Tugela Falls)

این آبشار با ارتفاع کلی 948 متر، دومین آبشار بلند دنیا است و در رشته کوه Drakensberg، واقع در استان کوازولو ناتال آفریقای جنوبی و پارک ملی Royal قرار گرفته است. بسیاری از توریستان برای تماشا برترین منظره این آبشار کمی کوهنوردی می نمایند.

آبشار دتیان (Detian)

آبشار Ban Gioc - Detian پس از آبشارهای ویکتوریا، ایگوآسو و نیاگارا، چهارمین آبشار بزرگ دنیا است که در واقع از ترکیب دو آبشار و روی رود Guichun تشکیل شده است. گونه های متعددی از گیاهان بومی در اطراف این آبشار دیده می شوند. این مکان طبق گفته اهالی، در گذشته مخفی گاهی برای راهزنان محلی بوده که اکنون نیز گهگاه گنیجینه های مخفی شده آن، کشف می شوند. این آبشار 30 متر ارتفاع دارد. صدای برخورد آب با صخره ها و غرش امواج از فاصله های دور نیز شنیده می گردد.

آبشار نیل آبی (Blue Nile Falls)

یکی از شناخته شده ترین جاذبه های توریستی اتیوپی، آبشار رود نیل آبی با ارتفاع 40 متر است. این آبشارها در زبان امهری، tis issat نامیده می شوند. این آبشار در بخش بالایی رود نیل آبی واقع شده است. این آبشارها از چهار رشته تشکیل شده اند که در فصل های خشک، بسیار کم آب هستند و در فصل های بارانی عرضشان به 400 متر نیز می رسد. اولین پل سنگی ساخته شده در اتیوپی در فاصله نزدیکی از رود پایین دست آبشار قرار داد.

آبشار دودن (Düden Waterfalls)

آبشار دودن مجموعه ای از چند آبشار است که در آنتالیای ترکیه واقع شده اند و از مقاصد توریستی در تور آنتالیا به شمار می فرایند. رود دودن از کوه Taurus سرچشمه می گیرد و به دریای مدیترانه می ریزد و در راستا خود دو آبشار ایجاد می نماید که با نام های دودن بالا و دودن پایین شناخته می شوند. دودن بالا، 15 متر ارتفاع و 20 متر عرض دارد و در یک دره قرار گرفته است. یک غار طبیعی در پشت این آبشار شکل گرفته که مکان مناسبی برای نشستن و تماشای آبشارها است. در باغ های اطراف این آبشار، رستوران، راه های چوبی و مکان هایی برای استراحت و سرگرمی وجود دارند. دودن پایین نیز منظره شگفت انگیزی از یک آبشار تماشای را به نمایش می گذارد که از صخره ها فرو ریخته و به دریای مدیترانه می ریزد.

آبشار رامونا (Ramona Waterfalls)

این آبشار 37 متری که از بالای صخره های بازالت ستونی فرو می ریزد، در اورگان ایالات متحده آمریکا واقع شده است. شکل حیرت انگیز صخره های این آبشار بر اثر فوران مواد مذاب تشکیل شده است. وقتی این مواد مذاب به آرامی سرد می شوند، این اشکال شش ضلعی را به وجود می آورند. بعدها فرسایش موجب ایجاد اشکال ستونی منحصر به فردی در این صخره ها شده است. این آبشار یکی از مقاصد توریستی شناخته شده و مناسب برای کوهنوردی است. ارتفاع این آبشار و صخره ها به 1090 متر می رسد.

آبشار دودهساگار (Dudhsagar)

نام این آبشار که به عنوان یکی از زیباترین آبشارهای دنیا شناخته می گردد به معنای دریای شیر است. از دور، این طور به نظر می رسد که به جای آب، در دامنه کوه، شیر جریان دارد. این آبشار در نزدیکی مرز دو استان شناخته شده هند یعنی گوا و کارناتاکا قرار گرفته است. رود Mandovi موجب تشکیل آبشار دودهساگار شده که در فصل های بارانی به یکی از قوی ترین آبشارهای این کشور تبدیل می گردد. این آبشار با جنگل های زیبایی احاطه شده که مامن گونه های مختلفی از پرندگان، حشرات، گیاهان و حیوانات مختلف هستند. این آبشار چهارلایه درمجموع 310 متر ارتفاع و 30 متر عرض دارد. کوه پیمایی در اطراف این آبشار یکی از فعالیت های سرگرمیی موردعلاقه توریستان است.

آبشار تری برگ (Triberg Waterfalls)

آبشار Triberg یکی از بلندترین آبشارهای آلمان است که در منطقه جنگل سیاه قرار گرفته است. این آبشار تقریبا 163 متر ارتفاع دارد. رود Gutach در عبور از وسط جنگل سیاه و از روی صخره هایی که به طور طبیعی پله پله شده اند، عبور می نماید و این آبشار زیبا را به وجود می آورد. شهر کوچک Triberg در انتهای دره واقع است. قدم زدن در راستاهای پیاده روی و صعود از ارتفاعات اطراف، این امکان را به توریستان می دهد که منظره زیبایی از آبشار و شهر کوچک و زیبای انتهای دره را نظاره نمایند. هر سال بیشتر از نیم میلیون توریست از این آبشار تماشا می نمایند.

آبشار گودافوس (Godafoss)

این آبشار که نامش به معنای آبشار خدایان است، عریض بوده و نزدیک به 12 متر ارتفاع دارد. آبشار Godafoss در منطقه Mývatn در شمال ایسلند قرار گرفته است. این آبشار یکی از زیباترین و تماشای ترین آبشارهای ایسلند به شمار می رود و داستان جالبی دارد. طبق افسانه ها، پس از اینکه مسیحیت به عنوان مذهب رسمی این منطقه شناخته شد، سردسته کافرکیشان، مجسمه ها و تصاویر چوبی خدایان را به داخل آبشار انداخته است. نام آبشار خدایان نیز از این افسانه نشات می گیرد.

این لیست معرفی مجموعه ای از آبشارهای شناخته شده و معروف دنیا است. سراسر دنیا آبشارهای کوچک و بزرگ فراوانی وجود دارند که می توانید برای تماشا یکی از آن ها برنامه ریزی کنید و از مشاهده این جلوه های بی نظیر طبیعت لذت ببرید.

منبع: Buzzle

منبع: کجارو

به "با مشهورترین آبشارهای دنیا آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با مشهورترین آبشارهای دنیا آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید