کشف ورقه های مرموز طلا

به گزارش وبلاگ حامد، گنجینه ای متشکل از پنج تکه ورقه طلا به میزان ناخن در جنوب شرقی نروژ پیدا شده است که قدمت آن به 1400 سال پیش می رسد.

کشف ورقه های مرموز طلا

این ورقه های طلا که باستان شناسان آن ها را به عنوان آثاری خیره کننده توصیف نموده اند، در حقیقت تکه های طلای مسطح و نازک هستند که بیشتر به شکل مربع ساخته شده اند و روی سطح آن ها نقش هایی با مُهر ایجاد شده است.

این ورقه های طلا به دوران مِرووَنژی ها (Mérovingiens) در نروژ؛ یعنی از حوالی 550 میلادی تا عصر وایکینگ ها تعلق دارد.

نقش های روی این ورقه های نازک، بیشتر زنان و مردانی را به تصویر می کشد که جزئیات لباس، جواهرات و مدل موهای آن ها نیز قابل مشاهده است. در جریان کاوشی که باستان شناسان پیش تر در روستایی به نام وینگروم انجام داده بودند، حدود 30 مورد از این ورقه های طلا در نزدیکی محوطه ای پیدا شد که باستان شناسان معتقدند زمانی محل ساخت یک معبد بوده است.

به این ترتیب باستان شناسان به امید کشف ورقه های طلای بیشتر به کاوش ادامه دادند و این بار سه ورقه طلا در نزدیکی دیوارهای معبد پیدا شد. نکته قابل توجه درباره این سه ورقه طلا این بود که این آثار تاریخی در نقاطی پیدا شدند که از همان ابتدا قرار داده شده بودند.

با توجه به اینکه ورقه های طلای قبلی که کشف شده بودند در داخل و اطراف محوطه معبد پیدا شده بودند، ابهاماتی درباره منشاء آن ها وجود داشت؛ با این وجود کشف اخیر سه ورقه طلا در داخل تیرچال های دیوارهای معبد معما را حل می نماید.

یافته اخیر به صراحت نشان می دهد که ورقه های طلا عمداً قبل از ساخت دیوار در تیرچال ها قرار گرفته بودند.

کشف ورقه های طلا در نروژ معمول نیست و 35 تکه ورقه طلایی که در وینگروم کشف شده اند، در حقیقت بزرگ ترین مجموعه ورقه های طلا این کشور محسوب می گردد. این درحالی است که تا به امروز در یک معبد مشابه واقع در سوئد 100 ورقه طلای مشابه و در جزیره ای دانمارکی 2500 مورد مشابه کشف شده است.

منبع: گردشبان

به "کشف ورقه های مرموز طلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف ورقه های مرموز طلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید