هر مدل کفش جیر را چگونه باید تمیز کنیم؟

به گزارش وبلاگ حامد، کفش های جیر همواره یکی از بهترین و کاربردی ترین آیتم های پوشیدنی کمدهای ما بوده اند؛ چرا که می توانیم در همه فصل های سال و بسیاری از موقعیت های مختلف از انواع آن ها برای بهتر شدن استایل خود استفاده کنیم. درست است که این کفش ها زیبایی بی نقصی را به تیپ شما می بخشند، اما متاسفانه خیلی زود کثیف می شوند و اگر در هنگام تمیز کردن کفش جیر دقت کافی به خرج ندهید ممکن است به آن ها آسیب بزنید.

هر مدل کفش جیر را چگونه باید تمیز کنیم؟

از آنجایی که هر نوع کفش جیری باید به شیوه مناسب خودش تمیز شود، در این مطلب از وبلاگ حامد مگ می خواهیم به معرفی برترین روش های تمیز کردن کفش جیر برویم تا شما بتوانید بوت ها، کتانی ها و لوفرهای جیر خود را درست مثل روز اول نو نگه دارید.

پارچه جیر چیست؟

پیش از هر چیزی شاید برایتان جالب باشد که بدانید پارچه جیر نوعی چرم است که از قسمت زیرین پوست حیوانات به دست می آید. مهم ترین تفاوت پارچه جیر در مقایسه با انواع چرم های دیگر، جنس سطح آن است که از الیاف بسیار ریز و برجسته تشکیل شده و کاملا مخملی، صاف و نرم به نظر می رسد. این پارچه از دوام، انعطاف پذیری و مقاومت بالایی برخوردار است و به همین دلیل از آن برای تولید کیف و کفش استفاده می کنند.

آیا کفش جیر ضد آب است؟

برخلاف پارچه های چرم و نبوک، پارچه جیر با قرار گرفتن در معرض آب به راحتی خراب می شود و لکه های تیره غیرقابل ترمیمی روی آن باقی می مانند. بنابراین بهتر است در روز های بارانی از کفش ها و چکمه های جیر خود استفاده نکنید. بسکمک از افراد فکر می کنند که یک اسپری آب گریز می تواند کفش های جیر آن ها را از آسیب های آب دور نگه دارد اما باید بگوییم که این نوع اسپری ها با گذشت زمان بافت پارچه را از بین می برند و بیشتر باعث از دست رفتن زیبایی ظاهری کفش می شوند.

پارچه جیر در مقایسه با همتای ضخیم تر خود یعنی چرم معمولی دوام کمتری دارد؛ با این وجود اگر کفش های جیرتان را به طور منظم و به درستی با بکارگیری لوازم جانبی مراقبت از کفش مناسب تمیز کنید می توانید برای یک مدت طولانی از آن ها استفاده نمایید.

طرز تمیز کردن چکمه های جیر

اگر در خانه چکمه های جیر یا نبوک داشته باشید حتما می دانید که مراقبت و نگهداری از آن ها برای حفظ زیبایی ظاهریشان ضروری است. برای تمیز کردن چکمه های جیر خود، ابتدا بندها را در بیاورید و سپس برس جیر نرمی را با محلول پاک کننده مخصوص خیس کنید. حال یکی از دست های خود را درون چکمه قرار دهید و با دست دیگرتان برس را به آرامی و با حرکات دورانی روی کفش بکشید. این کار را به مقدار کافی تکرار کنید و سپس به کفش هایتان اجازه دهید تا به خوبی خشک شوند. وقتی کفش هایتان کاملا خشک شدند، از یک برس جیر کوچک و یک نرم کننده جیر برای صاف و نرم کردن سطح آن ها استفاده نمایید.

نحوه تمیز کردن کفش کتانی جیر

کفش های کتانی جیر برای تیپ های روزمره راحت عالی هستند و با استفاده از آن ها می توانید یک استایل مردانه کفش جیر شیک و فوق العاده داشته باشید. با این حال از آنجایی که استفاده مکرر شما از این کفش ها ممکن است باعث خراب و کثیف شدنشان شود، بهتر است با نحوه تمیز کردن آن ها آشنایی پیدا کنید.

پیش از هر کاری بندهای کتانی خود را در بیاورید و آن ها را بشویید. علاوه بر این باید برای جلوگیری از چروک شدن و تا خوردن کفش هایتان داخل آن ها را با کاغذ یا پارچه پر کنید. گِل ها و کثیفی هاب روی کفش را به آرامی و با استفاده از یک دستمال پاک کنید. سپس با برس مخصوص کفش جیر، محلول پاک کننده و آب شروع به تمیز کردن کتانی های خود نمایید. پس از انجام این کار به کفش ها اجازه دهید تا با نور آفتاب خشک شوند و در مرحله آخر با استفاده از یک نرم کننده جیر آن ها را برس بکشید.

طرز تمیز کردن کفش جیر کرم و سفید

نگهداری و تمیز کردن کفش جیر رنگ روشن کار بسیار دشواری است و در بیشتر مواقع می تواند ما را خسته کند. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای اینکه کفش های سفیدتان ظاهر زیبای خودشان را حفظ کنند، حتما از اسپری محافظ جیر استفاده نمایید. پیش از هر کاری ابتدا رطوبت روی کفش جیر را بگیرید و سپس با استفاده از پاک کن مخصوص، لکه های روی آن را به خوبی پاک کنید. برای اینکه کفشتان خیلی خوب تمیز شود یک پارچه آغشته به سرکه سفید را روی آن بکشید. پس از خشک شدن کفش ها، با یک نرم کننده جیر آن ها را برس بکشید.

نحوه تمیز کردن کفش جیر مشکی

تمیز کردن کفش جیر مشکی نسبت به رنگ های دیگر این مدل پارچه کار چالش برانگیزتری است؛ چرا که یک اشتباه بسیار کوچک می تواند باعث از بین رفتن رنگ آن شود. ابتدا تمام مراحل برس کشی و تمیز کردنی را که برای انواع کفش های جیر دیگر انجام می دهید را روی این کفش هم اعمال کنید. سپس به سراغ قسمت های رنگ پریده و خراشیده شده کفش جیر خود بروید و آن ها را با رنگ مخصوص جیر یا مداد رنگی مشکی ترمیم کنید.

طرز تمیز کردن کفش جیر مصنوعی

یکی از برتری های جیر مصنوعی نسبت به جیر طبیعی، مقاومت آن در برابر لکه ها و کثیفی ها است. همین موضوع نگهداری و تمیز کردن کفش جیر مصنوعی را برای شما به مراتب راحت تر می کند. برای شروع ابتدا کثیفی های برجسته روی کفش ها را پاک کنید و سپس مخلوطی از آب و سرکه را با استفاده از دستمال یا برس روی آن ها بزنید. داخل کفش ها را با کاغذ مچاله شده پر کنید و به آن ها اجازه دهید تا به خوبی خشک شوند. در مرحله آخر کفش ها را با نرم کننده مخصوص برس بکشید.

نحوه پاک کردن گل و لای از روی کفش جیر

هر ماده ای می تواند باعث لک شدن کفش های جیر شما شود اما پاشیده شدن گل و لای روی آن ها که به وفور هم اتفاق می افتد بدترین آسیب را به کفش جیر وارد می کند. به همین دلیل خیلی مهم است که شما با نحوه پاک کردن گل و لای از روی کفش جیر آشنایی داشته باشید چرا که یک حرکت اشتباه می تواند ظاهر آن را کاملا خراب کند.

پیش از هر چیزی باید به گِل های روی کفش هایتان اجازه دهید تا به طور کامل خشک شوند. پس از آن، با استفاده از یک برس، خاک را تا حد امکان از روی کفش بتکانید و از بین ببرید. سپس با استفاده از یک محلول پاک کننده و یک برس مخصوص لکه ها را به خوبی پاک کنید. کفش ها را دستمال بکشید و اجازه دهید تا به خوبی با هوای آزاد خشک شوند. پس از خشک شدن روی آن ها را با نرم کننده برس بکشید. اگر همچنان لکه ای روی کفش به جای مانده است، می توانید از پاک کن فومی یا اسفنجی مخصوص جیر برای از بین بردن آن استفاده نمایید.

چگونه خراش روی کفش جیر خود را از بین ببریم؟

کفش جیر ممکن است با برخورد به اجسام مختلف خراش پیدا کند و زیبایی ظاهری خود را از دست بدهد. برای از بین بردن این خراش ها ابتدا باید به مقدار آن ها توجه کنید. اگر خراش روی کفش جیرتان خیلی کوچک است، انگشت دستتان را به آرامی روی آن بکشید تا پاک شود. برای خراش های عمیق تر از یک نرم کننده مخصوص در اطراف و روی آن استفاده کنید.

اگر هیچ یک از روش های گفته شده جواب نداد یک برس جیر را بردارید و روی کفش خود را برس بکشید؛ این کار با حالت دادن به الیاف پارچه جیر به پنهان کردن خراش روی کفش کمک می کند. متاسفانه باید بگوییم خراش های بزرگی که عمق زیادی دارند با هیچ روشی از بین نمی روند.

طرز تمیز کردن کفش جیر بدون برس

اگر در خانه برس مخصوص جیر ندارید و کفش هایتان هم کثیف شده اند نیازی به نگرانی نیست. برای تمیز کردن کفش جیر خود در خانه می توانید به جای برس از یک مسواک استفاده کنید. مسواک هم درست مانند برس بدون آسیب زدن به بافت پارچه جیر آن را به خوبی تمیز می کند. علاوه بر این، می توانید کفش ها را با بخار آب مرطوب کنید و یک سوهان ناخن بسیار نرم را روی کفش بکشید تا لکه ها از بین بروند.

نحوه تمیز کردن کفش جیر بدون محلول پاک کننده

اگر در خانه محلول یا اسپری پاک کننده کفش جیر نداشتید می توانید با یک برس و پاک کن مخصوص جیر کار خود را انجام دهید. با این وجود یک سری از لکه ها هستند که بدون یک مایع شست وشوی مناسب از بین نمی روند. برای آن ها می توانید از مقدار کمی ترکیب آب صابون، نشاسته ذرت یا سرکه سفید استفاده کنید. نشاسته ذرت را روی کفش های خود بپاشید و پس از گذشت چند ساعت آن ها را به آرامی و با استفاده از یک پارچه ی تمیز پاک کنید.

اگر موم یا آدامس به کفش هایتان چسبیده است، کفش ها را در فریزر قرار دهید و پس از سفت شدن، آن ها را به آرامی از پارچه جیر جدا کنید. برای از بین بردن لکه خون از روی کفش جیر، یک پنبه یا حوله تمیز را به مقدار کمی از پراکسید هیدروژن آغشته نمایید و لکه را به آرامی پاک کنید. اجازه دهید کفش هایتان خشک شوند و در صورت لزوم این کار را دوباره تکرار کنید.

نحوه نگهداری از کفش های جیر

علاوه بر آشنایی با نحوه تمیز کردن کفش جیر شما باید بدانید که روش درست نگهداری از این نوع کفش چیست چرا که در غیر این صورت هر چه قدر هم تلاش کنید کفش هایتان با گذشت زمان خراب می شوند. در قدم اول باید برای جلوگیری از محو شدن رنگ کفش های جیر آن ها را در مکانی به دور از نور خورشید قرار دهید. این نوع کفش را هرگز در مکان های گرمی چون کنار رادیاتور یا شومینه نگهداری نکنید.

اگر فصل تغییر کرده است و تا چند ماه آینده دیگر قرار نیست کفش های جیر خود را بپوشید، آن ها را داخل یک پارچه یا دستمال کاغذی بپیچید و در کیف یا جعبه مخصوص خود قرار دهید. کفش جیر باید در یک مکان خنک و خشک نگهداری شود، زیرا در غیر این صورت ممکن است در اثر رطوبت کپک بزند.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم با ارائه روش های مختلف تمیز کردن کفش جیر شما را به خوبی در انجام این کار راهنمایی کنیم. از قلم نیاندازید که شما با نشان دادن کمی علاقه و توجه به نحوه درست مراقبت از کفش جیر، می توانید این نوع کفش هایتان را درست مانند روز اول زیبا و بی نقص نگه دارید.

منابع: Clarks, The Trend Spotter, Nike

منبع: دیجیکالا مگ

به "هر مدل کفش جیر را چگونه باید تمیز کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر مدل کفش جیر را چگونه باید تمیز کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید