مسافران مریخ دو هفته به تعطیلات می فرایند

به گزارش وبلاگ حامد، ناسا میخواهد موقتا بیشتر مأموریت های رباتیک خود در مریخ را به دلایل ایمنی مرتبط با موقعیت سیاره سرخ در فضا متوقف کند.

مسافران مریخ دو هفته به تعطیلات می فرایند

در 7 اکتبر (15 مهر) مریخ به موقعیتی در مدار خود می رسد که با نام مقارنه خورشیدی (Solar Conjunction) شناخته می شود. در این موقعیت که هر دو سال یک بار روی می دهد، سیاره از منظر زمین در پشت خورشید حرکت می نماید و در نتیجه همان طور که ناسا اشاره می نماید: جو بیرونی داغ خورشید یا تاج آن که در خط دید مریخ قرار گرفته است، ممکن است ارتباطات میان سیاره ای را مختل کند.

این آژانس در بیانیه خود با اشاره به سه مدارگرد، دو مریخ نورد، یک سطح نشین و یک بالگرد که همگی در مریخ مشغول فعالیت هستند، گفت: موقعیت فعلی مریخ می تواند دستورهای فرستاده شده را مختل کند و منجر به رفتار غیرمنتظره کاوشگران فضایی ما شود.

مقارنه خورشیدی مریخ بعلاوه می تواند بر دیگر مأموریت های مریخ متعلق به آژانس فضایی اروپا، چین و هند هم اثر بگذارد. اگرچه این آژانس های فضایی هنوز توضیحی درباره برنامه های خود برای این بازه دو هفته ای نداده اند.

طبق اعلام ناسا بیشتر مأموریت های مریخی ناسا فرستادن دستورها و دریافت تصاویر خام را از 2 تا 16 اکتبر (10 تا 24 مهر) متوقف می نمایند. هرچند این زمان بندی بسته به مأموریت یک تا دو روز تغییر خواهد داشت. در همین حال ناسا یک تکلیف هم برای این مدت تعطیلی مأموریت ها درنظر گرفته است تا ربات های مستقر در مریخ بتوانند به تنهایی و در زمان قطع ارتباط با زمین انجام دهند.

مریخ نورد پشتکار

مریخ نورد پشتکار (Perseverance) یا استقامت ناسا که در ماه فوریه (اسفند) بر سطح این سیاره فرود آمد، طی این دو هفته قطع ارتباطات، به مقدار گیری آب وهوا می پردازد، بدون حرکت دوربین در پی گردبادهای مریخی (تنوره های دیو) می شود، آزمایش های راداری را پیش می برد و با میکروفن خود به صداهای محیطی گوش می دهد.

به گفته تیم مأموریت، این مریخ نورد از میان گزینه های خوب زیادی که وجود دارد، در پی یک جای پارک مناسب برای منتظر ماندن در دوره قطع ارتباطات بود و خاتمه در 28 سپتامبر (6 مهر) در یک جای مناسب میان تپه های شنی و صخره ها توقف نموده است.

بالگرد نبوغ

شرایط برای بالگرد نبوغ (Ingenuity) که پروازهای جسورانه ای در مریخ انجام داده حتی سخت تر هم شده است. این ربات کوچک چهاردهمین پرواز خود را به علت مشکل فنی نیمه تمام گذاشت و از سویی باید با تغییر فصل و درنتیجه رقیق شدن جو مریخ هم برای پرواز دست وپنجه نرم کند.

اگرچه ناسا زمان پرواز بعدی را اعلام ننموده اما این عملیات پس از دوره قطع ارتباط انجام خواهد شد. نبوغ هم اکنون در فاصله 175 متری از پشتکار روی سطح مریخ قرار گرفته است و به روزرسانی هفتگی شرایط سلامت تجهیزات خود را به مریخ نورد ارسال می نماید.

مریخ نورد کنجکاوی

مریخ نورد کنجکاوی هم که از سال 2012 روی مریخ مشغول فعالیت است، در مدت قطع ارتباط همچنان به سنجش شرایط آب وهوا می پردازد و بعلاوه در پی گردبادهای مریخی یا تنوره دیو خواهد بود. این مریخ نورد تجربه خوبی در شکار چنین گردبادهایی دارد.

کنجکاوی تا کنون چندین دوره قطع ارتباط به علت مقارنه خورشیدی را پشت سر گذاشته و مشکل عمده ای برای آن ایجاد نشده است.

سطح نشین اینسایت

مریخ نشین اینسایت (InSight) که یک ربات ثابت در مریخ است، به آزمایش پسیو خود ادامه می دهد و لرزه سنج آن که اخیرا بزرگ ترین زلزله های مریخ را ثبت نموده است، همچنان به ثبت مریخ لرزه ها ادامه خواهد داد.

مدارگردهای ناسا

سه مدارگرد حرفه ای ناسا شامل ادیسه (Odyssey)، مدارگزد شناسایی مریخ (MRO) و ماموریت تکامل مواد فرار و جو مریخ (MAVEN) هم در این مدت شرایط مأموریت های سطح مریخ را به زمین ارسال خواهند کرد.

این کاوشگرهای مداری مریخ بعلاوه عملیات رصد مریخ را به تنهایی انجام می دهند تا هنگام برقراری دوباره ارتباط پایدار داده ها را به زمین مخابره نمایند.

مهندسان ناسا قصد دارند به محض برقراری دوباره ارتباطات، اطلاعات جمع آوری شده به وسیله مأموریت های مریخ را طی یک هفته با یاری شبکه فضای دوردست (Deep Space Network) جمع آوری نمایند. این شبکه سامانه ای از آنتن های رادیویی در سراسر زمین است که رابط میان زمین و مأموریت های ناسا در اعماق فضا هستند.

به گفته ناسا اگر تیم های ناظر بر مأموریت های مریخ تشخیص دهند که هر یک از اطلاعات علمی دریافتی دچار اختلال شده است، معمولا می توانند این داده ها را دوباره دریافت نمایند. هنگامی که فرآیند جمع آوری داده های ثبت شده به خاتمه برسد، مأموریت کاوشگرهای مریخ به فرایند عادی بازمی شود.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از کاوشگرهای فعال ناسا در مریخ

Credit: NASA/JPL-Caltech

منابع: Space, Slash Gear

منبع: دیجیکالا مگ

به "مسافران مریخ دو هفته به تعطیلات می فرایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسافران مریخ دو هفته به تعطیلات می فرایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید