لباس محافظ گیاهان هم ساخته شد!

به گزارش وبلاگ حامد، زمانی که گیاهان تشنه هستند، علائم بصری مانند چروک شدن و یا قهوه ای شدن برگ های آن ها آغاز می گردد. محققان به تازگی یک حسگر پوشیدنی برای برگ گیاهان ایجاد نموده اند، که می تواند کمبود آب را درگیاه تشخیص دهد.

لباس محافظ گیاهان هم ساخته شد!

به گزارش وبلاگ حامد، این سیستم به صورت بی سیم داده ها را به یک برنامه گوشی هوشمند منتقل می نماید و امکان مدیریت از راه دور میزان آب گیاهان را در باغ ها و محصولات فراهم می نماید. دستگاه های پوشیدنی تازه چیزی بیش از شمارنده های ساده هستند. اکنون بعضی از ساعت های هوشمند با الکترود هایی که روی پوست قرار می گیرند، فعالیت الکتریکی قلب کاربر را کنترل می نمایند و از آنجایی که بسیاری از دستگاه ها می توانند داده های جمع آوری شده را به صورت بی سیم به اشتراک بگذارند، پزشکان می توانند سلامت بیماران خود را از راه دور کنترل و ارزیابی نمایند.

دستگاه های پوشیدنی گیاهی می توانند به کشاورزان و باغداران یاری نمایند تا از راه دور بر سلامت گیاهان خود نظارت نمایند. این دستگاه ها می توانند داده های مربوط به میزان آب موجود در برگ گیاهان، نشانگر کلیدی متابولیسم و استرس خشکی را کنترل نمایند. پیش از این، محققان از الکترود های فلزی برای این منظور استفاده می کردند. به علت اینکه الکترود ها نمی توانستند به درستی به برگ گیاهان بچسبند، دقت داده ها کاهش می یافت.

محققان سعی کردند تا الکترودی را شناسایی نمایند که برای کنترل طولانی مدت میزان آب گیاهان قابل اعتماد باشند و بخوبی به گیاهان بچسبند. به همین منظور آنها دو نوع الکترود طراحی کردند: یکی از جنس نیکل و با شکلی باریک و دیگری از کاغذ نیمه سوخته ای که با یک لایه موم پوشانده شده بود. پس از آنالیز هر دو الکترود روی گیاهان معین شد که الکترود های مبتنی بر نیکل عملکرد بهتری دارند و با خشک شدن برگ ها سیگنال های بزرگ تری فراوری می نمایند. محققان بعلاوه دریافتند که الکترود های فلزی در جریان باد راحت تر به گیاهان می چسبند، در مرحله بعد آن ها با استفاده از الکترود های فلزی یک وسیله پوشیدنی برای گیاهان ایجاد کردند و آن را به یک گیاه زنده در گلخانه متصل کردند.

این دستگاه به صورت بی سیم داده ها را در یک برنامه و وب سایت گوشی هوشمند به اشتراک می گذاشت و با استفاده از یک تکنیک یادگیری ماشینی ساده و سریع درصد محتوای آب از دست رفته را محاسبه می کرد. به گفته محققان نظارت بر محتوای آب برگ ها می تواند به طور غیرمستقیم اطلاعاتی درخصوص قرار گرفتن در معرض آفات و عوامل سمی ارائه دهد. از آنجایی که این دستگاه پوشیدنی گیاهی داده های قابل اعتمادی را در داخل خانه ارائه می دهد، اکنون محققان قصد دارند این دستگاه را در باغ ها و فضای باز آزمایش نمایند. این محصول سبب صرفه جویی در منابع و افزایش عملکرد خواهد شد.

منبع: techxplore

منبع: فرارو

به "لباس محافظ گیاهان هم ساخته شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لباس محافظ گیاهان هم ساخته شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید