لابی خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو

به گزارش وبلاگ حامد، بحث قیمت خودرو و آزادسازی آن در طول یک ماه اخیر وارد فاز جدیدی شده به نحوی که خودروسازان با برگزاری جلساتی با اعضای کمیسیون صنایع و سازمان توسعه و نوسازی صنایع (ایدرو) درصدد تغییر فرایند قیمت گذاری محصولات خود هستند.

لابی خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو

نمونه شاخص این موضوع را می توان در نامه رسمی خودروسازان به رئیس کمیسیون صنایع دانست چرا که در این نامه خودروسازان اعلام کردند خودروهای عمومی مردم با درآمدی کم یا میانه براساس فرمول بهای تمام شده و با درنظرگرفتن سود 5 درصدی با تایید و نظارت وزارت صنعت قیمت گذاری گردد.

در خصوص خودروهای لوکس و مشابه خارجی هم اعلام کردند قیمت گذاری با پیشنهاد هیئت مدیره شرکتها و تایید و نظارت وزارت صنعت براساس شرایط عرضه وتقاضای بازار صورت گیرد. البته این موضوعات در حد پیشنهاد بوده و با امضای دو مدیرعامل ایران خودرو و سایپا به کمیسیون صنایع ارسال شده است.

پیگیری ها از کمیسیون صنایع نشان از آن دارد که روز گذشته اعضای این کمیسیون در جلسه ای با ایدرو مشغول آنالیز معین تکلیف قیمت گذاری خودرو هستند.

یکی از اعضای کمیسیون صنایع در همین ارتباط، گفت: جلسات مختلفی در کمیسیون صنایع با حضور بخش خصوصی، مسئولین وزارت صنعت و ایدرو برگزار شده است. اما هنوز به جمع بندی لازم دست پیدا ننموده ایم.

طهماسبی اضافه کرد: برخی از اعضای کمیسیون صنایع مخالف این موضوع بودند و درصدد معین و تکلیف طرح ساماندهی بازار خودرو هستند. اما در مجموع باید پیشنهاد خودروسازان و موضوع معین تکلیف قیمت خودرو در جلسات مختلف اعضای کمیسیون صنایع آنالیز و در نهایت به جمع بندی لازم دست پیدا کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کمیسیون صنایع درصدد است شورای رقابت را از فرایند قیمت گذاری خودرو حذف کند گفت: ما در کمسیون صنایع مشغول آنالیز معین تکلیف قیمت خودرو هستیم. اگر در نهایت به تصمیم جامعی دست پیدا کنیم این موضوع را در صحن علنی مجلس مطرح خواهیم کرد تا در نهایت در رابطه با آن تصمیم گیری های لازم صورت گیرد.

البته در تماس های متعدد با اعضای شورای رقابت درصدد آنالیز موضع رسمی شورای رقابت در خصوص درخواست خودروسازان مبنی بر آزاد سازی قیمت خودرو برآمد اما متاسفانه هنوز شورا پاسخی نسبت به تماس ها نداشته و به نوعی در شرایط فعلی سکوت اختیار نموده است.

منبع: تسنیم

آخرین اخبار مالی را از کانال تلگرام وبلاگ حامد دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز

به "لابی خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لابی خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید