عربستان، آیا دوران حکومت آل سعود به سر آمده است؟

به گزارش وبلاگ حامد، کارشناسان متخصص در امور عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس معتقدند که دوره پادشاهی این کشورها و به ویژه حکومت آل سعود به خاتمه رسیده است.

عربستان، آیا دوران حکومت آل سعود به سر آمده است؟

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ حامد به نقل از پایگاه خبری الخلیج آنلاین در گذشته بازداشت شاهزادگان و مسئولان بلندپایه عربستان به بهانه مبارزه با فساد صورت می گرفت؛ اما اخیرا موج جدید از این بازداشت ها در این کشور در ارتباط با احتمال وقوع یک کودتای سیاسی بوده است.

موج بازداشت شاهزادگان سعودی و تشدید تنش ها در خانواده سلطنتی حاکم بر عربستان بیانگر فروپاشی ستون اصلی ثبات آل سعود است که بر اساس آن شورای خانوادگی سعودی ها به اتفاق آراء پادشاه را انتخاب نموده و سایر اعضا به فرد انتخاب شده اعلام وفاداری می کردند.

اما دراین شرایط آشفته سعودی ها و بی کفایتی آل سعود٬ شورای خانوادگی آنها صندلی خود را از دست داده و امکان انتخاب پادشاه به این شکل وجود ندارد.

ارتباط امنیتی ویژه ای که میان عربستان و ایالات متحده در خلال جنگ جهانی دوم شکل گرفت٬ این اطمینان خاطر را به سعودی ها داد که آمریکا به دلیل احتیاج به نفت عربستان٬ از امنیت نظام سعودی در برابر تهدیدات خارجی حمایت خواهد نمود.

این ارتباط در وهله اول میان دو دولت بود؛ اما در دوره اخیر رابطع ریاض و واشنگتن اغلب حول ارتباط شخصی میان محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و جراد کوشنر داماد وی می چرخد که معین نیست به کجا ختم گردد.

همچنین در سال های اخیر ثبات داخلی نظام سعودی در سایه تنش های موجود برای رسیدن به قدرت و به ویژه اینکه ولیعهد جوان قصد نشستن بر تاج و تخت پدر را در زمان حیات وی دارد٬ به کلی دچار آشفتگی شده است.

شماری از کارشناسان در امور مربوط به عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس معتقدند که این پادشاهی ها در آستانه فروپاشی قرار دارند. به عنوان مثال پروفسور کریستوفر دیویدسون از دانشگاه دورهام انگلیس در کتاب بعد از شیخ ها نوشته که پادشاهی های کشورهای خلیج فارس به دلیل درگیری های داخلی و تحولات آنها در 2011 و میز افزایش فقر و سرکوب گری ها در آستانه فروپاشی قرار دارند.

این موضوع در رابطه با عربستان به دلیل سیاست های افراطی آن نسبت به سایر این کشورها بیشتر صدق می نماید. درحال حاضر هزاران نفر از فعالان حقوق بشر در زنان های سعودی تحت وحشتناک ترین شکنجه ها قرار دارند و فعالان مخالف نظام عربستان در خارج از این کشور نیز همچون کانادا و اروپا و ایالات متحده همچنان تحت تعقیب مقامات سعودی هستند.

همچنین ناکامی ها و اشتباهات محمد بن سلمان طی این سالها٬ عربستان را در سایه افزایش جمعیت و اقتصاد نفتی آن وارد بحران های پیچیده ای نموده که هیچ افق روشنی برای خروج از آن دیده نمی گردد.

پنج سال تجاوز عربستان در یمن که هیچ دستاوری برای سعودی ها نداشت و هزینه سیاسی ونظامی سنگینی به آنها تحمیل کرد٬ در کنار جنگ نفتی ریاض با کشورهای فراوری کننده نفت که عضو اوپک هستند یا نیستند که منجر به کاهش قابل توجه قیمت نفت شده به اضافه آشفتگی های مربوط به روابط خانوادگی آل سعود٬ نظام عربستان را بیشتر از قبل به مرز نابودی نزدیک می نماید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "عربستان، آیا دوران حکومت آل سعود به سر آمده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان، آیا دوران حکومت آل سعود به سر آمده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید