خبرنگاران وعده کاهش سریع وزن ؛ میان بر بی خاتمه

به گزارش وبلاگ حامد، ساری - خبرنگاران - افراد سودجو به وسیله شبکه های اجتماعی فروش محصولات کاهش وزن را روز به روز گسترش می دهند؛ اقدام سودجویانه ای که از دو ناحیه به شهروندان آسیب می رساند ؛ هم جیبشان را خالی می نماید و هم سلامتی آنها را به خطر می اندازد .

خبرنگاران وعده کاهش سریع وزن ؛ میان بر بی خاتمه

اضافه وزن، مساله ای است که اگر خودمان به شکل مستقیم با آن درگیر نباشیم حتما اطرافیانی داریم که با چاقی روبرو هستند. شاید بتوان گفت اغلب این افراد به دنبال راه های میانبر برای کاهش وزن هستند در حالی که راه میانبری وجود ندارد. استفاده از رژیم های غذایی سخت چند روزه، دمنوش ها و قرص های گیاهی لاغری و جراحی ، اغلب راه هایی است که افراد برای کاهش وزن در پیش می گیرند. بعضی صفحات مجازی فعال در این زمینه، کاسبی سودمندی راه انداخته اند. شعار تبلیغاتی کاهش وزن، بدون رژیم و بدون ورزش که وعده کاهش وزن 10 تا 15 کیلوگرم در ماه را به مخاطب می دهد. عکس های افرادی را در این صفحات می بینیم که تصویر قبل و بعد خود را بعد از استفاده از این محصولات، به نمایش گذاشته اند تا مشتری باور کند می توان بدون ورزش و رژیم غذایی، به کاهش وزن رسید.

سراغ یکی از این صفحات می روم تا از شیوه کاری شان بپرسم و اینکه کاهش وزن به چه شکل است. ابتدا قد، وزن و سن را سئوال می نمایند و با اینکه قد و وزن را به شکلی داده ام که شاخص توده بدنی مناسب را نشان دهد ، اما باز قصد فروش محصول را دارند. شیوه این صفحه استفاده از سیر سیاه است. در شرح سیر سیاه می گوید : سیر سیاه لاغری، فرآورده ای است که از تخمیر سیر معمولی در حرارت و رطوبت کنترل شده طی دما و فشار مناسب و به تدریج و با گذر زمان حاصل می گردد. پس از آن سیر حالت ژله ای یافته و مزه شیرین و رنگ سیاه دارد. قیمتش 460 هزار تومان است و قول می دهد در مصرف 30 روزه، در بدترین حالت، 9 کیلوگرم کاهش وزن را شاهد خواهیم بود. این صفحه حدود 11 هزار دنبال نماینده دارد.

صفحه دیگری خود را کارشناس سلامت و جزو مشاوران برتر سال معرفی نموده است. این را که از کدام منبع جزو مشاوران برتر سال شده ، عنوان ننموده است. در معرفی صفحه اش نوشته: لاغری مدرن، افزایش وزن، کبد چرب، پوست و مو، میگرن، کیست و تنبلی تخمدان. همه اینها را درمان می نماید.

این یکی کمی منصف تر است. وقتی قد و وزن را دریافت کرد پاسخ داد که وزن مناسبی دارید و برای کاهش وزن جا ندارید. اضافه کردم چاقی شکمی دارم که استفاده از چربی سوز شکم و پهلو را توصیه کرد و ادامه داد: دمنوش های ما با علم فیتوشیمی و فارماکولوژی تهیه شده اند. دمنوش 40 روزه میگرن هم دارد به قیمت 370 هزار تومان.

نظارت آنچنانی هم بر این صفحات وجود ندارد و آنچه می خواهند را به مشتری می فروشند، محصولاتی که به نام لاغری فروخته می گردد ، اما در اغلب مصرف نمایندگان نه تنها تاثیر مثبتی برای لاغری ندارد بلکه آسیب به دیگر اعضای بدن را به همراه دارد.

تجویز شیشه برای لاغری

یک پزشک در گفت و گو با وبلاگ حامد اظهار کرد: تنها راه علمی و عملی رسیدن به وزن ایده آل، کاهش یا افزایش وزن، استفاده از رژیم غذایی و ورزش است.

دکتر صلواتی با بیان اینکه افراد برای اینکه زودتر به نتیجه برسند راه های غیر علمی را برای کاهش وزن استفاده می نمایند، اضافه نمود : فکر نمی کنیم چند ماه و چند سال طول کشیده و این مقدار چربی در بدن ما انباشته شده و با چه روشی قرار است این چربی را از بین ببریم بدون اینکه آسیبی به بدن برسد.

این متخصص تغذیه ورزشی گفت : الان افراد برای کاهش وزن به دنبال قرص های خاص و یا مواد گیاهی مانند دمنوش ها هستند و می خواهند سریع تر به نتیجه برسند و به عنوان نمونه 10 کیلوگرم در ماه، وزن خود را کاهش دهند ، در حالی که نمی توان به طور قطع گفت هر فرد در ماه چند کیلو می تواند وزن کم کند.

وی ادامه داد : نمی توان چنین پیش بینی کرد چون بدن افراد با یکدیگر فرق دارد و هر بدن در مقابل ورزش و رژیم غذایی، واکنش متفاوتی دارد.

صلواتی با اشاره به اینکه فضای مجازی مملو از کسانی است که به تبلیغات دروغ در زمینه کاهش وزن روی آورده اند و محصولات خود را به فروش می رسانند، توضیح داد : در این آشفته بازار، وقتی خریدار وجود دارد پس افرادی هم به فروش محصول خود می پردازند ما باید این آگاهی را به خریدار بدهیم که تفکر خود را تغییر دهد و اگر قرار است با شیوه های غیر علمی به کاهش وزن روی بیاورد به چه آسیب هایی روبرو خواهد شد.

وی با بیان اینکه این صفحات به دروغ، مردم را به مزاج شناسی برای کاهش وزن سوق می دهند که ادعایی واهی است، اضافه نمود: مشکل عمده این صفحات با شیر و ماست است و به همه مراجعه نمایندگان خود تجویز می نمایند که باید مصرف شیر و ماست قطع گردد. یا تشخیص آنها برای اغلب افراد مراجعه نماینده ، کبد چرب است. اینها 6 ماه دوره می بینند و دکانی باز می نمایند بدون اینکه از سواد کافی در این زمینه برخوردار باشند.

صلواتی گفت : به عنوان پزشک عمومی مشاهده نموده ام افرادی با بیماری زمینه ای مانند فشار خون که از قرص های شیمیایی استفاده می کردند با تجویز این افراد، مصرف داروهای شیمیایی را قطع نموده و از دمنوش های گیاهی آنها استفاده نموده و در نهایت جان خود را از دست داده اند. افرادی به همین راحتی جان خود را از دست می دهند به خاطر اینکه عده ای بدون داشتن سواد کافی، به فکر سودجویی و کسب درآمد هستند.

این متخصص تغذیه ورزشی اظهار داشت : مدتی اغلب بانوان برای کاهش وزن از تخم کتان استفاده می کردند و اینگونه شایعه شده بود که تخم کتان باعث کاهش وزن می گردد. سئوال من به عنوان پزشک این است که در کدام مقاله علمی - پژوهشی عنوان شده تخم کتان موجب لاغری می گردد و ماده موثره ای که باعث این لاغری گردد چیست؟ آیا هیچ آزمایشگاهی در این زمینه کار نموده است؟

وی گفت : بانوانی که از تخم کتان برای لاغری استفاده می کردند پس از مدتی با رویش موی سیاه و زمخت روبرو شدند و این تاثیر تخم کتان بر هورمون ها بود.

صلواتی با بیان اینکه مورد دیگری که برای لاغری استفاده می نمایند تخم شربتی است ، ادامه داد : 90 درصد از مغز انسان را چربی تشکیل می دهد و اگر تخم شربتی و مواردی از این دست چربی سوز هستند و باعث لاغری می شوند از کجا بدانیم بر چربی های مغز تاثیر نمی گذارند و آثار تخریبی دیگری ندارند.

وی با اشاره به اینکه اداره نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی باید در این مسائل ورود کند، اظهار کرد: در بعضی باشگاه های ورزشی و بعضی افراد که در زمینه کاهش وزن کار می نمایند مشاهده شده که قرص هایی حاوی ماده مخدر شیشه تجویز می نمایند و ضروری است دستگاه های نظارتی در این زمینه ورود نمایند.

صلواتی با بیان اینکه بسیاری از قرص هایی که با عنوان قرص لاغری فروخته می گردد نه از نهاد مرتبطی مجوز دریافت نموده اند و نه تاریخ فراوری و انقضا دارند و با قیمت های گزافی فروخته می شوند، اضافه نمود: بخشی ا زمردم چون راه کوتاه و آسان را برای دستیابی به وزن ایده آل می پسندند ، به این روش های آسیب زا روی می آورند.

وی با اشاره به اینکه شیوه جدید زندگی باعث شده افراد ادعا نمایند برای نیم ساعت پیاده روی در روز وقت ندارند، گفت : چون سلامت، اولویت آنها نیست چنین ادعایی دارند و به راه های غیر معمول دست می زنند.

این متخصص تغذیه ورزشی با بیان اینکه صداو سیما هم به جای آگاهی بخشی در این زمینه، به تبلیغات این دمنوش ها می پردازد، ادامه داد : رسانه در این زمینه وظیفه بر عهده دارد و باید به گوش مخاطب برسانند 90 درصد از عوامل رسیدن به وزن ایده آل در ورزش و استفاده از رژیم های غذایی مناسب هر فرد است.

برای بعضی افراد مهم نیست با چه شیوه هایی به لاغری یا وزن ایده آل برسند، برای آنها، هدف، وسیله را توجیه می نماید. عده ای می خواهند بدون تغییر سبک زندگی، بدون گنجاندن ورزش در برنامه روزانه و خوردن و نوشیدن بی رویه، از تناسب اندام هم برخوردار باشند. متخصصان امر، تنها راه علمی و عملی وزن ایده آل را در ورزش و رژیم غذایی مناسب می دانند و معتقدند راه میانبری وجود ندارد.

راه میانبری برای کاهش وزن وجود ندارد

دانشیار دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه مازندران در گفت و گو با وبلاگ حامد اظهار کرد: میزان چاقی، شیوع زیادی در جامعه دارد و کرونا این شرایط را پیچیده تر نموده و به همین دلیل بعضی افراد برای رسیدن به وزن متعادل، از راه های غیرمعمول استفاده می نمایند.

دکتر شادمهر میردار با بیان اینکه بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت 40 میلیون نفر از جمعیت کشور با اضافه وزن روبرو هستند، اضافه نمود: این چاقی و بیماری های مرتبط با آن را حتی در بچه ها و نوجوانان هم شاهد هستیم و معتقدم سبک زندگی رایج، باعث این چاقی است و بیماری های ناشی از کم تحرکی بیداد می نماید.

وی با اشاره به اینکه راه میانبری برای کاهش وزن وجود ندارد، گفت : نزدیک به 50 درصد از جمعیت جامعه با اضافه وزن روبرو هستند و با چنین آماری، بازاری خوب برای کسانی است که به هر طریق قصد کسب درآمد دارند و با تبلیغات فریبکارانه، افراد را به سمت استفاده از روش های غیر علمی در رسیدن به وزن متعادل، سوق می دهند.

این متخصص فیزیولوژی ورزشی با بیان اینکه استفاده از محصولاتی که وعده کاهش وزن سریع می دهند مبنای علمی ندارد و هیچ علمی به چنین شیوه ای توصیه نمی نماید، توضیح داد: در مقالات علمی، کاهش وزن 2 تا چهار کیلوگرم در ماه، مطلوب و متعادل عنوان شده و بیشتر از آن آسیب زا است.

میردار با اشاره به اینکه بعضی سودجویان با روش های غیر علمی، افراد را وادار به استفاده از دمنوش ها و ترکیبات مختلف می نمایند تا به کاهش وزن برسند، ادامه داد: استفاده از ترکیبات مختلف در کنار ورزش و رژیم غذایی مناسب در کوتاه مدت می تواند خوب باشد ، اما اگر هدف اصلی فقط استفاده از دمنوش و ترکیبات اینچنینی برای کاهش وزن باشد عمدتا به دلیل عملکردی که کاهش آب بدن را در پی دارد پیامدهای منفی برای کلیه و کبد رقم خواهد زد.

وی با اشاره به استفاده از رژیم های غذایی چند روزه برای کاهش وزن که در فضای مجازی به وفور دیده می گردد، اظهار داشت: این تبلیغات اغواگرانه باعث می گردد افراد در مسیری خطرناک برای رسیدن به وزن متعادل، حرکت نمایند.

میردار با بیان اینکه دلایل چاقی معین است که بخشی به ژنتیک و بخشی هم به سبک زندگی مرتبط می گردد، اظهار کرد: اگر از دلایل ژنتیک چاقی بتوان چشم پوشی کرد اما سبک زندگی در اختیار ما است و باید شیوه زندگی را تغییر دهیم تا به تندرستی و وزن ایده آل نزدیک شویم.

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران با اشاره به اینکه نقطه مشترک مجامع علمی داخلی و بین المللی، تاکید بر تحرک و فعالیت بدنی برای تندرستی و وزن ایده آل است، اضافه نمود: باید فرهنگ سازی کنیم تا مردم به سمت فعالیت ورزشی زیر نظر افراد متخصص راهنمایی شوند تا بتوانند برای کنترل وزن اقدام نمایند.

وی با بیان اینکه برای کنترل وزن نباید به سمت استفاده از دارو برویم، گفت: دارو برای کاهش وزن موثر نیست، ممکن است عامل یاری نماینده در کوتاه مدت باشد اما با قطع استفاده از آن، فرد مستعد برگشت وزن می گردد در صورتی که با استفاده از فعالیت ورزشی منظم و رژیم غذایی مناسب، کاهش وزن به تدریج اتفاق می افتد که روش علمی است.

میردار ادامه داد: فعالیت های ورزشی هوازی حداقل سه بار در هفته با شدت متوسط، در کنار رژیم غذایی مناسب می تواند برای کاهش وزن موثر باشد.

وی با اشاره به اینکه بعضی افراد برای کاهش وزن، مصرف بی رویه سرکه را در دستور کار قرار می دهند، توضیح داد: سرکه با افزایش سطح قند خون، احساس سیری در فرد ایجاد می نماید اما پیامدهای منفی روی کبد و کلیه دارد، با استفاده از مواد اینچنینی، افراد نه تنها به کاهش وزن نمی رسند بلکه با آسیب به اندام های حیاتی خود روبرو می شوند.

شیوع کرونا و تاکید بر ماندن در خانه باعث شده افراد، اندک تحرک بدنی هم نداشته باشند. سرگرمی بعضی خانواده ها در این روزها، پختن غذا، شیرینی، کیک و دسرهای مختلف است و مسلم است که با دریافت کالری بیشتر، کم کم دچار اضافه وزن شوند. بهتر است برای این روزهای در خانه ماندن افراد، برنامه های ورزشی تدارک دید تا از کم تحرکی فاصله گیرند تا سلامت روح و جسم تامین گردد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران وعده کاهش سریع وزن ؛ میان بر بی خاتمه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران وعده کاهش سریع وزن ؛ میان بر بی خاتمه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید