تعرفه نو گاز پرمصرف ها مصوب شد

به گزارش وبلاگ حامد، مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز با بیان اینکه ابلاغیه تعرفه های نو گاز برای پرمصرف ها تصویب شده است، گفت: براین اساس طی یکی دو روز آینده تغییراتی در حوزه تعرفه های قبوض گاز خواهیم داشت.

تعرفه نو گاز پرمصرف ها مصوب شد

به گزارش تسنیم، محمدرضا جولایی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز در برنامه میز اقتصاد با بیان اینکه بالغ بر 830 میلیون متر مکعب در روز گاز شیرین و تصفیه شده تحویل شبکه سراسری گاز قرار می گیرد، گفت: ظرف یکی دو روز آینده با اقداماتی که انجام می گردد می توانیم 10 تا 20 میلیون متر مکعب به شرایط فراوری اضافه کنیم.

به گفته محمدرضا جولایی اندازه مصرف گاز در شش ماهه اول سال نسبت به پارسال، نزدیک به شش درصد رشد رشد داشته است که مصرف بخش خانگی 71 درصد و بقیه گاز را نیروگاه ها و صنایع عمده و بخش های دیگر مصرف نموده اند.

در ادامه، گودرزی کارشناس انرژی در مورد مصرف گاز در ادارات، گفت: به منظور رعایت مصرف در بخش ادارات، بحث پایش مصارف به صورت جدی به وسیله شرکت های گاز استانی در حال پیگیری است.

به گفته وی تمام ادارات به صورت موردی، ادامه دار و مستمر، پایش و مصارف آن ها کنترل می گردد. حتی دمای فضای اداری آن ها آنالیز می گردد و مشخص می گردد که چقدر الگوی مصرف رعایت می نمایند. به کسانی که بخشنامه دولت را رعایت نمی نمایند حتما اخطار کتبی داده می گردد و در صورت تکرار، باعث قطع جریان گازشان می گردد و برای وصل مجدد هم ضروری است که حتما تائیدیه بیاورند و عملا این موضوع را برای دفعات بعد رعایت نمایند.

در بخش دیگر این مصاحبه، رحمانی مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز با تایید گفته های این کارشناس انرژی گفت: مصرف بخش ادارات در سال 1400 در فصل سرد حدود 600 میلیون متر مکعب بوده است که با اعمال بخشنامه ای که از طرف هیات دولت و معاون اول ریاست محترم جمهور ابلاغ شد بخش پایش ادارات رخ داد و با این پایش تقریبا بیش از ده درصد در بخش اداری صرفه جویی شد.

به گفته رحمانی مصرف بعضی ادارات از این اندازه بیشتر بود که شامل جریمه شدند و در بعضی حتی کمتر از اندازه مشخص شده مصرف نموده بودند.

مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز با بیان اینکه اولین اداره ای که مورد ارزیابی نهاده شد ادارات وزارت نفت در تهران بود، اضافه نمود: گاز یکی از ادارات شرکت گاز استان تهران در پی توجه نکردن به اخطار داده شده قطع شد.

گازرسانی به استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان تسریع می یابد

وی در ادامه گفت: در حال حاضر بالغ بر 1220 شهر از شهر های کشور گاز دارند و 25 شهر تازه هم در دست اقدام داریم که در انتهای سال و ابتدای سال آینده انشاالله این 25 شهر گازدار خواهند شد.

به گفته وی این شهر ها در استان کرمان، آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان و هرمزگان قرار دارند که از درصد میانه کشور اندازهی عقب تر هستند.

مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز درخصوص تمهیدات گازرسانی به این استان ها نیز گفت: به خصوص استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان که تمهیدی را برای این دو استان دیدیم. پنج استان به عنوان شرکت گاز مشخص برای گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان انتخاب شدند همکار شدند با شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان، بعلاوه دو استان هم در کنار استان هرمزگان نهاده شدند که بحث گازرسانی به این دو استان هم تسریع گردد و هرچه سریع تر این دو استان هم به میانه کشوری برسند.

ناترازی گاز به 200 میلیون مترمکعب رسیده است

در بخش دیگری از این مصاحبه آقای جولایی با اشاره به ناترازی گاز در کشور گفت: الان چیزی حدود 200 میلیون ناترازی داریم که عامل عمده آن مصرف بخش خانگی است. حدودا هرسال بین 3 تا 4 درصد افزایش مشترکین داریم یعنی در تمام نقاط افزایش مشترکین را داریم سال جاری هم مثل سال های گذشته حدود 3 درصد افزایش مشترکین است.

مدیر دیسپاچینگ شرکت ملی گاز با بیان اینکه مذاکراتی درخصوص واردات گاز با کشور های دیگر ازجمله ترکمنستان درجریان است اضافه نمود: اگر بتوانیم از قابلیت های کشور های همسایه هم استفاده کنیم حتما این کار را انجام می دهیم.

نظام تعرفه گذاری پلکانی ادامه می یابد

گودرزی، کارشناس انرژی در بخش دوم مصاحبهی خود، درباره نقش الگو های مصرف و استفاده از تعرفه ها شرح داد.

وی با بیان اینکه تعرفه های کنونی، تعرفه هایی است که آذرماه سال گذشته ابلاغ شده است گفت: تعرفه ها به منظور رعایت شرایط جغرافیایی مشترکین و تشویق مشترکین به صرفه جویی است.

به گفته وی سه عامل مهم در تعرفه گذاری دخیل بوده است: یکی دوره مصرف بوده، که 12 پله دارد. تعرفه گذاری بر مبنای پنج اقلیم آب و هوایی تقسیم بندی شده است، اقلیم های آب و هوایی هم که در شرکت ملی گاز است بر روی صورتحساب ها اعمال می گردد که این اقلیم ها از اقلیم یک تا اقلیم پنج است، اقلیم یک سردترین و اقلیم پنج هم گرمترین است این اقلیم بندی هم به وسیله پژوهشکده هواشناسی است.

وی درخصوص نظام تعرفه ها ادامه داد: در راستای همین اقلیم بندی، ما دامنه مصرف هم داریم یعنی کسی که در اقلیم یک قرار گرفته است با دامنه های مصرف متفاوت، تعرفه متفاوتی هم پرداخت می نماید. عملا کسی که در اقلیم یک قرار می گیرد در آذربایجان شرقی مثلا در شهر تبریز در پله یک دامنه مصرف بیشتری دارد مثلا تا 300 متر می تواند در دامنه یک باشد کسی که در اقلیم پنچ است دامنه مصرف ش کمتر است، به منظور رعایت شرایط جغرافیایی مشترک این اقلیم بندی صورت گرفته و پله ها هم متناسب با همان تخصیص داده شده است.

گودرزی درخصوص اندازه گازبهاء نیز گفت: در بخش خانگی مشترکین کم مصرف که در پله اول قرار می گیرند 414 ریال پرداخت می نمایند که تا پله 12 همین روند افزایش پیدا می نماید تا برسد به هزار و 995 تومان و 9 ریال، یعنی حول و حوش 2 هزار تومان به ازای هر متر مکعب که گازب ها بر مبنای آن صادر می گردد.

به گفته وی نرخ تازه گازبهاء هنوز ابلاغ نشده است.

در ادامه این موضوع مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز با تایید صحبت های این کارشناس انرژی گفت: بعضی از این موارد احتیاج مانند هزینه ها و بعلاوه مبلغ تعرفه ها و بحث برآورد مصارف و پلکان ها به کار کارشناسی داشت. بعلاوه دوره مصرف و هم چنین اقلیم ها احتیاج به یک پایش داشت، چون بعضی از اقلیم ها بنا به اصلاحی که مرکز پژوهش های هواشناسی داده بود باید تغییر می کرد که یکی از دلایل تاخیر در ابلاغ تعرفه های تازه همین مسائل بود.

رحمانی با بیان اینکه ابلاغیه تعرفه های تازه تصویب شده است، اضافه نمود: براین اساس طی یکی دو روز آینده تغییراتی در حوزه تعرفه های قبوض گاز خواهیم داشت.

وی درخصوص تغییرات تازه در نظام تعرفه ها اینگونه شرح داد: براساس پیشنهادی که داده شده در سه پلکان اول یعنی مصارف متعارف هیچ گونه تغییری اتفاق نخواهد افتاد یعنی یک مدل مشوق برای کسانی است که متعارف مصرف نمایند، اما از پلکان چهارم تا پلکان دهم در تقسیم بندی که رخ داده مشترکین پرمصرف و پلکان یازدهم و دوازدهم یعنی مشترکین بسیار پرمصرف مبلغی که در نظر گرفته شده است تقریبا به قیمت خوراک پتروشیمی ها یعنی براساس قیمت صادراتی است که بین 5 تا 6 هزار تومان قیمت دارد.

مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز درخصوص فراوانی مشترکین و اندازه مصرف آن ها در پله های مختلف نیز گفت: 64 درصد مشترکین شرکت گاز، در سه پلکان اول نهاده شدند که 35 درصد مصرف را انجام می دهند، اما 35 درصد از مشترکین، 60 درصد مصرف را انجام می دهند و و قریب به 2 درصد هم نزدیک به 5 و نیم درصد مصرف می نمایند که شامل پرمصرف ها هستند.

به گفته آقای رحمانی بسیار پرمصرف ها در سال گذشته نزدیک به 2 میلیارد مکعب گاز را در چهار ماهه سرد مصرف کردند که باید حتما طبق قانون هرچه سریع تر جریمه شوند. ولی آن سه پلکان متعارف به هیچ عنوان تغییر تعرفه ای اتفاق نخواهد افتاد.

در ادامه این بحث آقای گودرزی ضمن تایید گفته های مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز گفت: درخصوص تعرفه ها این نکته خیلی مهمی است که حتما مشترکین محترم مدنظر قرار دهند، عملا این تعرفه ای که می گوییم 5 هزار یا 6 هزار تومان یا تعرفه های بالاتر، بصورت پلکانی محاسبه می شوند و این طور نیست که کسی که در پله دوازده قرار می گیرد تمام تعرفه گازش 6 هزار تومان باشد بلکه بصورت پلکانی پرداخت می گردد و عملا شاید کسی که در پله دوازدهم قرار می گیرد حول و حوش 2-3 هزار تومان تعرفه ای باشد که برایش اتفاق می افتد.

در سرانجام مدیردیسپچینگ شرکت ملی گاز گفت: این مصوبه از 16 آذر اجرایی خواهد شد و گازب های آن هایی که مصرفی درحد متعارف داشته باشند پایین تر و حتی رایگان می گردد.

منبع: فرارو

به "تعرفه نو گاز پرمصرف ها مصوب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعرفه نو گاز پرمصرف ها مصوب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید