نیاز کشور به توسعه پارک های فناوری وابسته به صنعت

به گزارش وبلاگ حامد، رییس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات با تاکید بر اینکه با الگوهای قدیم مدیریت نمی توان به رشد رسید، گفت: امروزه توسعه پارک های علم و فناوری وابسته به صنعت مد نظر است که باید برای توسعه این پارک ها برنامه ریزی شود.

نیاز کشور به توسعه پارک های فناوری وابسته به صنعت

دکتر محمد جعفر صدیق دامغانی زاده امروز در نشست حکمرانی مدرن پارک های علم و فناوری با تاکید بر اینکه تا قالب ها شکسته نشود، نمی توانیم رشد کنیم، اضافه نمود: ما دیگر نمی توانیم زیر سقف مدیریت قدیمی به توسعه برسیم.

وی آغاز توسعه تکنولوژی را از داستان های علمی تخیلی دانست و اظهار کرد: در الگوهای قدیمی، روابط عمومی ها سنگر حوزه ریاست بودند، ولی در الگوهای تازه روابط عمومی ها جای فکر و محتوا و مکمل برنامه های توسعه ای سازمان ها هستند.

صدیق، به بیان تاریخچه راه اندازی پارک های علم و فناوری در کشور اشاره کرد و ادامه داد: در سال های 72 و 73 بخشی از ذوب آهن اصفهان فرسوده و در حال تعطیلی بود که برای این موضوع بررسی هایی صورت گرفت که در نهایت به راه اندازی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان منجر شد.

رییس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: مکان یابی این شهرک را در اطراف دانشگاه صنعتی اصفهان در نظر گرفته شد و پس از آن اساسنامه شهرک در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید.

وی با اشاره به چالش های آن زمان در توسعه شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اضافه نمود: گام بعدی توسعه پارک ها جذب محققان ایرانی مقیم خارج بود که در آن زمان زیاد پیروز نبودیم، ولی اقدامات مؤثر در دو پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و پارک فناوری پردیس اجرایی شد که با پیگیری های اجرا شده توانستند این راستا را هموار کنند.

صدیق، گام دیگر پارک ها را توسعه فناوری نام برد و یادآور شد: در این دوره اختیارات پارک ها افزایش یافت، به گونه ای که پارک ها از مزایای منطقه ها آزاد برخوردار شدند.

وی گام بعدی توسعه پارک ها در کشور را مربوط به توسعه کمی آنها دانست و یادآور شد: در این دوره پارک های علم و فناوری علاوه بر افزایش اختیارات، توسعه کمی را تجربه کردند، ولی ماموریت اصلی پارک ها که توسعه فناوری بوده است، فراموش شد، ضمن آنکه طرح تغییر نام وزارت آموزش عالی به علوم، تحقیقات و فناوری مطرح شد.

رییس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات، ایجاد پارک های فناوری استانی و دانشگاهی را از دیگر اقدامات در این حوزه نام کرد.

وی با تاکید بر حمایت دولت از تحقیقات و توسعه فناوری، خاطر نشان کرد: رسالت پارک های علم و فناوری توسعه اقتصادی و تعمیق فناوری در شرکت های دانش بنیان با هدف افزایش توان رقابت پذیری است، بر این اساس پارک ها، نسل تازهی از سازمان های پژوهشی هستند که در آن به جای محققان در استخدام دولت، محققانی شاغل در شرکت های خصوصی مشغول به تحقیق هستند.

صدیق پارک های فناوری ایجاد شده در دنیا را شامل وابسته به دولت و پارک های وابسته به صنعت دانست و گفت: کل پارک های ایجاد شده در دنیا از نوع اول است، به غیر از چین که پارک های وابسته به صنعت راه اندازی کرده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "نیاز کشور به توسعه پارک های فناوری وابسته به صنعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیاز کشور به توسعه پارک های فناوری وابسته به صنعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید