محققان از ارتباط ژنتیکی بین میگرن و سطح قند خون خبر می دهند

به گزارش وبلاگ حامد، تحقیقات قبلی نشان داده است که میگرن و ویژگی های مرتبط با سطح قند خون مثل انسولین ناشتا و دیابت نوع 2 با هم ارتباط دارند. اکنون پژوهش های جدیدتر در این زمینه ثابت نموده است که یک ارتباط ژنتیکی قوی بین موارد گفته شده، وجود دارد که احتمالاً می تواند در آینده برای یافتن درمان بهتر برای بیماری های مذکور در نظر گرفته گردد.

محققان از ارتباط ژنتیکی بین میگرن و سطح قند خون خبر می دهند

مطالعات تازه نشان داده است که ارتباط ژنتیکی محسوسی بین میگرن و سردرد با بیماری های قند خون مثل دیابت نوع 2 وجود دارد.

تحقیقات قبلی نشان داده است که میگرن و ویژگی های مرتبط با سطح قند خون مثل انسولین ناشتا و دیابت نوع 2 با هم ارتباط دارند. اکنون پژوهش های تازهتر در این زمینه ثابت نموده است که یک ارتباط ژنتیکی قوی بین موارد گفته شده، وجود دارد که احتمالاً می تواند در آینده برای یافتن درمان بهتر برای بیماری های مذکور در نظر گرفته گردد.

پژوهشگران دانشگاه فناوری کوئینزلند متوجه شده اند که ژن های مقصر در بروز میگرن و سردرد های شدید می توانند موجب بیماری های مرتبط با قند خون شوند و شرایط سلامت بیماران را بدتر نمایند.

طبق تخمین های فعلی، گفته می گردد که حدود 10 درصد از جمعیت دنیا از میگرن رنج می برند؛ نوعی بیماری که نرخ شیوع آن در زنان، حدود 3 برابر بیشتر از مردان است. ناگفته نماند که این اندازه در کشور های پیشرفته مثل ایالات متحده، 17 درصد از جمعیت زنان را شامل می گردد.

پروفسور دیل نیهولت، استاد ژنومیک و سلامت شخصی در دانشگاه فناوری کوئینزلند، اشاره دارد که در گذشته میگرن با نام سردرد گلیسمی (قندی) شناخته می شده است و اکنون معین شده واقعاً بین بیماری های مرتبط با قند و میگرن ارتباطی جدی وجود دارد. او بیان می نماید که پدیده های مرتبط با سطح قند خون، مثل مقاومت به انسولین، قند خون بالا یا پایین و دیابت نوع 2 با سردرد و میگرن مرتبط هستند.

یافته های تازه پس از آنالیز ژنوم هزاران بیمار مبتلا به میگرن به وسیله محققان به دست آمده است. آن ها در پژوهش های خود در پی نواحی ژنومی و مسیر ها یا ژن های مشترک بوده اند که می توانستند روی هر دو بیماری تأثیر داشته باشند. در ادامه معین شده است که از میان 9 معضل مرتبط با سطح قند خون، چندین مورد با میگرن و سردرد در ارتباط هستند که ازجمله آن ها می توان به انسولین ناشتا و هموگلوبین گلیکوزیله اشاره نمود؛ درحالی که بعضی موارد دیگر تنها روی میگرن تأثیرگذار بوده اند.

یافته های تازه پیرامون همبستگی میگرن و قند خون می تواند مسیر را برای دستیابی به مداخلات درمانی نوین هموار سازد. اگرچه فعلاً نمی توان نتیجه خاصی را از تحقیقات مذکور شاهد بود، اما در بلندمدت روی کیفیت زندگی میلیون ها بیمار تأثیر خواهد گذاشت.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید

به "محققان از ارتباط ژنتیکی بین میگرن و سطح قند خون خبر می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان از ارتباط ژنتیکی بین میگرن و سطح قند خون خبر می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید