باید کشور را به یک کارگاه بزرگ دانش بنیان تبدیل کرد

به گزارش وبلاگ حامد، عارف نوروزی سرپرست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در مراسم افتتاحیه نخستین دوره نمایشگاه آبادیران، گفت: یکی از نقاط هدف ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) محرومیت زدایی است. نقاط محروم در اثر بی توجهی به ظرفیت ها و نیروی انسانی مستعد در این منطقه ها شکل گرفته است و ما به عنوان یکی از نهادهای فعال در بحث محرومیت زدایی در سال های اخیر همیشه این دغدغه را داشته ایم.

باید کشور را به یک کارگاه بزرگ دانش بنیان تبدیل کرد

وی اضافه کرد: اکنون با سالی حدود 70 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری مستقیم حتی یک مورد سرمایه گذاری در منطقه ها غیرمحروم نداریم و بنیاد برکت و بنیاد احسان و بنیاد 15 خرداد و مؤسسه دانش بنیان برکت هم تمرکزشان بر این منطقه ها است.

نوروزی ادامه داد: برای فعالیت های دانش بنیان، جغرافیا و نیروی انسانی مستعدی در منطقه ها محروم داریم که فقط احتیاج به کمک دارند و وجهه همت ستاد اجرایی در سال های اخیر حمایت از نخبگان در این منطقه ها بوده است که با کمک خداوند برترین نتایج را دریافت نموده ایم.

وی اضافه کرد: نگاه ما به مسائل نقطه ای نیست بلکه شبکه ای است تا جمعیت زیادی از مردم منطقه ها محروم را درگیر کند. مثلاً در زمینه توسعه کشت دیم امکاناتی را فراهم کردیم و با به کارگیری جوانان خوش فکر و کسانی که دارای خلاقیت هستند اول در شش استان یک و نیم میلیون هکتار کار را آغاز کردیم و سپس در 14 استان کار به سامان رسید و سپس به 21 استان رسیدیم.

نوروری گفت: با این فعالیت دانش بنیانی هم دستاوردهای مالی برای 250 هزار کشاورز در سراسر کشور حاصل شد و هم 10 هزار جوان نخبه پای کار آمدند.

وی اضافه کرد: از این دستاورد بزرگ که بگذریم دو جریان در کشور است که پیشروتر از بقیه به صورت شبکه ای در کارآفرینی و اشتغال فعال هستند که کمیته امداد و ستاد اجرایی حضرت امام (ره) هستند. البته نمی توان از فعالیت سایر نهادها از جمله بنیاد مستضعفان که مأموریت های اصلی دیگری دارند هم در این حوزه چشم پوشید.

نوروزی توضیح داد: اگر سال گذشته یک میلیون شغل ایجاد شد 700 هزار شغل در درجه اول به وسیله ستاد اجرایی و کمیته امداد بود. اگر این امکان را فراهم کنیم که کشور را به یک کارگاه بزرگ تبدیل کنیم و منابع تحت اختیار خود را هدفمند به این سمت ببریم، اطمینان می دهم توفیقات بسیار خوبی خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: ستاد اجرایی بیش از هزار تسهیل گر برای همین فعالیت های دانش بنیان و طرح های خرد کارآفرینی مبتنی بر نوآوری در سراسر کشور دارد و معتقدم می توان اینها را به شدت توسعه داد و اگر در تأمین منابع خوب عمل کنیم می توانیم احتیاجهای کشورهای همسایه را هم تأمین کنیم.

وی خطاب به آقامحمدی که در این مراسم حضور داشت گفت: در دو هزار و 20 محله محروم تحت راهنمایی شما کار می کنیم و برنامه شما این بود که این محله ها را بیشتر کنیم و به 4 هزار و 40 نقطه برسانیم. باید جوانان مستعد و نخبه را شناسایی و برای آنها فایل جداگانه ای باز کنیم تا از تحصیل محروم نشوند و شرایطی را فراهم کنیم که از این افراد که از دل سختی ها جوشیده اند و حرف های زیادی برای گفتن دارند بهره مند باشیم زیرا هیج طوفانی نمی تواند آن ها را از ریشه دربیاورد.

نوروزی بعلاوه اعلام کرد: امیدوارم سال آینده در دومین نمایشگاه فناوری ها و محصولات محرومیت زدا گزارش امیدبخشی از توانایی جوانان ایرانی ارائه بدهیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "باید کشور را به یک کارگاه بزرگ دانش بنیان تبدیل کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید کشور را به یک کارگاه بزرگ دانش بنیان تبدیل کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید